Strefa Bydło

Sztandar na 20-lecie WMZHBM

Przemysław Wieczorek, www.fotoferma.pl

 

W sobotę 27 października w Bazylice Katedralnej im. Św. Jakuba w Olsztynie odbyła się uroczystość poświęcenia i przekazania sztandaru Warmińsko-Mazurskiemu Związkowi Hodowców Bydła Mlecznego. Ta regionalna organizacja była pierwszą, która po przemianach rozpoczęła swoją działalność. Dzisiaj mija 20 lat od powstania związku, co stało się bardzo dobą okazją do zorganizowania uroczystości poświęcenia sztandaru.

 

 


Uroczystość uświetniła Msza święta celebrowana przez ks. arcybiskupa seniora archidiecezji warmińskiej Edmunda Piszcza. Asystował mu proboszcz olsztyńskiej katedry ks. prałat Andrzej Lesiński. Arcybiskup Edmund Piszcz objął także honorowy patronat nad uroczystościami poświęcenia sztandaru. W czasie uroczystości wiceprezydent Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka Krzysztof Banach przekazał sztandar w ręce prezesa Warmińsko-Mazurskiego Związku Hodowców Bydła Mlecznego – Andrzeja Steckiewicza. Arcybiskup Edmund Piszcz zwrócił się do zgromadzonych na uroczystości podkreślając szczególne zaangażowanie hodowców – producentów mleka, którzy swoją codzienną pracą karmią cały naród. Wiele ciepłych i podniosłych słów arcybiskup skierował do przybyłych hodowców i producentów mleka. – „Będziecie posiadali sztandar, znak Waszej tożsamości i jedności. Ta tożsamość i sztandar, to co czynicie, powinno napawać Was dumą i szczególną radością. Ten sztandar to znak, który będzie Was szczególnie łączył miłością z Waszą ojczyzną”.
Na uroczystość poświęcenia sztandaru przybyli licznie zaproszeni goście, a wśród nich władze Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka, delegacje związków wojewódzkich, hodowcy zrzeszeni w WMZHBM, a także pracownicy nauki oraz fundatorzy sztandaru.
Wśród nich znaleźli się:
✓    Jan Heichel, prezes Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej,
✓    Marek Czapliński, członek zarządu Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol,
✓    Marek Wrzała, Kujawsko-Pomorski Związek Hodowców Bydła w Bydgoszczy,
✓    Stanisław Brzeziński, Pomorski Związek Hodowców Bydła Mlecznego w Gdańsku,
✓    Krzysztof Banach, prezes Podlaskiego Związku Hodowców Bydła i Producentów Mleka w Białymstoku,
✓    Wiesław Milewski, SHiUZ w Bydgoszczy,
✓    dr hab. Wiesław Sobotka, prof. UWM, dziekan Wydziału Bioinżynierii Zwierząt, Katedra Żywienia Zwierząt i Paszoznawstwa,
✓    prof. dr hab. Janina Pogorzelska, kierownik Katedry Hodowli Bydła i Oceny Mleka,
✓    Dariusz Haremza, dyrektor Josera Polska Sp. z o. o.,
✓    Piotr Gójski, DeHeus Polska,
✓    Ireneusz Czarny, dyrektor firmy Pioneer Hit-Bred,
✓    Dariusz Radziszewski, BGŻ Olsztyn,
✓    Marek Jasiel, Fricke Maszyny Rolnicze Mrągowo,
✓    Wojciech Hołownia, prezes Warmińsko-Mazurskiego Zakładu PiDR Rol w Olsztynie.
Po zakończeniu Mszy św. nastąpił oficjalny przemarsz orszaku z pocztem sztandarowym oraz honorowymi gośćmi w asyście orkiestry przez olsztyńską starówkę. Na specjalnie przygotowanej scenie dokonano uhonorowania osób współpracujących z PFHBiPM złotymi oraz srebrnymi honorowymi odznakami Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Na koniec wszyscy uczestnicy uroczystości zostali zaproszeni do restauracji, gdzie dyskutowano w kuluarach o najważniejszych problemach w produkcji mleka w regionie oraz w całym kraju. Uwieńczeniem uroczystości był tort przygotowany na kształt logo WMZHBM.
Warmińsko-Mazurski Związek Hodowców Bydła Mlecznego rozpoczął działalność w 1992. Na swój jubileusz 20-lecia hodowcy wzbogacili się o sztandar, który jest drugim w kraju, wśród regionalnych związków skupionych w Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Stąd też tak szczególne wyróżnienie i doniosłość uroczystości. Związek obecnie liczy 930 członków. Roczna produkcja mleka w regionie to ponad 700 mln litrów, z czego znaczna część ok. 1300 obór a w nich 54.000 krów jest pod kontrolą użytkowości PFHBiPM.

 © 2020 Pro Agricola dom wydawniczy

Wykryto AdBlocka

 

Utrzymanie tej strony jest możliwe dzięki przychodom z reklam.
Aby móc dalej przeglądać tę stronę, prosimy o wyłączenie AdBlocka.