Strefa Bydło

XX Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych i Dni z Doradztwem Rolniczym – 29-30.06.2013 w Szepietowie

Dariusz S. Minakowski, Katarzyna Markowska

 

W dniach 29 i 30 czerwca 2013 r. na terenach wystawowych Agroarena PODR w Szepietowie odbyła się jedna z największych w Polsce regionalna wystawa zwierząt hodowlanych, która co roku połączona jest z Dniami z Doradztwem Rolniczym. Impreza była okazją do zaprezentowania postępu i osiągnięć w produkcji zwierzęcej, w szczególności bydła mlecznego i opasowego. W tych dniach Szepietowo było także miejscem spotkania przedstawicieli instytucji działających na rzecz rolnictwa oraz ponad 300 firm związanych z agrobiznesem – przedsiębiorstw paszowych, zaopatrzenia i obsługi produkcji zwierzęcej i roślinnej.

 

 

Jubileuszowa XX wystawa stanowiła jak zwykle specjalną okazję zaprezentowania osiągnięć w hodowli zwierząt, w tym szczególnie bydła, a także nowych technologii, maszyn i urządzeń dla potrzeb rolnictwa. Szeroko dostępny był również nowoczesny serwis doradczy i medialny. Imprezę odwiedziło około 100 000 osób – rolnicy, hodowcy i producenci zwierząt, osoby związane z ekologią, agroturystyką. Wybrani hodowcy bydła, trzody chlewnej, owiec, koni, drobiu oraz po raz pierwszy królików zaprezentowali swój dorobek hodowlany.
Oficjalny patronat nad wystawą objęło Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Prezes ARiMR Andrzej Gross. W imieniu gospodarzy powitał wszystkich uczestników wystawy dyrektor PODR Jan Zalewski. W uroczystym otwarciu XX Regionalnej Wystawy Zwierząt Hodowlanych uczestniczyli w imieniu ministra Stanisława Kalemby – wiceminister skarbu państwa Urszula Pasławska, wiceprezes ARiMR Jarosław Wojtowicz, dyrektor Podlaskiego Oddziału ARiMR Stefan Krajewski. Władze regionalne reprezentowali wicemarszałek Województwa Podlaskiego Mieczysław K. Baszko oraz wicewojewoda podlaski Wojciech Dzierzgowski. PFHBiPM reprezentował m.in. prezes Leszek Hądzlik oraz wiceprezydent, gospodarz ziemi podlaskiej i zarazem przewodniczący KOWZH – Krzysztof Banach. Wystawę odwiedziły także delegacje z zagranicy: w tym m.in. minister rolnictwa Gruzji, przedstawiciele resortu i organizacji hodowlanych z Rosji, Francji, Litwy, Łotwy i Estonii.

 

 


Podczas dwóch dni zaprezentowano 900 sztuk zwierząt, w tym 130 krów i jałówek różnych ras oraz 12 sztuk bydła mięsnego. Wyjątkowo atrakcyjnie zaprezentowano przygotowaną stawkę koni zimnokrwistych, hodowanych na Podlasiu z ogromną tradycją.
Na XX Regionalnej Wystawie Zwierząt Hodowlanych w Szepietowie zgodnie z przyjętym regulaminem eksponowane były zwierzęta urodzone tylko w kraju ze stad objętych oceną wartości użytkowej. Typowanie zwierząt na wystawę było przeprowadzone przez specjalistów Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka oddział w Białystoku w siedzibą w Jeżewie Starym. Wprowadzona w ostatnich latach genomowa selekcja bydła oraz nowe możliwości w zakresie doskonalenia genetycznego pogłowia bydła, a także możliwość doboru do rozrodu renomowanych buhajów z całego świata spowodowały, że wystawiane zwierzęta posiadają wysoką wartość hodowlaną, a wybór najlepszych sztuk jest „utrudniony“ z uwagi na znaczne wyrównanie prezentowanych zwierząt.

 

 


XX Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych w Szepietowie oraz Dni z Doradztwem Rolniczym, podobnie jak i wcześniejsze wystawy, wyróżniała się olbrzymią frekwencją zwiedzających, rekordową liczbą wystawców a także ciekawymi wykładami i spotkaniami ze specjalistami oraz wspaniałą atmosferą. Jest to na pewno największa wystawa w regionie Podlasia, ale jej znaczenie i zasięg bez wątpienia jest ogólnokrajowy. Zdobyte doświadczenia w organizacji tak dużej imprezy hodowlanej skłaniają do stwierdzenia, że w tym miejscu mogą także odbywać się wystawy o zasięgu krajowym. Już dzisiaj wiadomo, że w przyszłym 2014 roku Szepietowo będzie gospodarzem Ogólnopolskiej Wystawy Bydła Hodowlanego.

© 2020 Pro Agricola dom wydawniczy

Wykryto AdBlocka

 

Utrzymanie tej strony jest możliwe dzięki przychodom z reklam.
Aby móc dalej przeglądać tę stronę, prosimy o wyłączenie AdBlocka.