Strefa Bydło

Tłuszcz chroniony w żywieniu wysokowydajnych krów mlecznych

Marcin Różewicz

Instytut Bioinżynierii i Hodowli Zwierząt, UPH Siedlce

 

Wysoki potencjał genetyczny krów mlecznych wymaga pokrycia ich potrzeb pokarmowych, przy czym szczególną uwagę należy zwrócić na zawartość energii w dawce pokarmowej. Wynika to nie tylko ze znacznego zapotrzebowania na produkcję mleka, ale także z powodu obniżenia pobrania paszy, co powoduje konieczność podniesienia koncentracji energii w dawce pokarmowej.

Potrzeby energetyczne krów mlecznych w dużym stopniu pokrywane są kiszonką z kukurydzy. Oprócz solidnej dawki energii, pasza jaką jest kiszonka z kukurydzy dostarcza ponadto włókna – jednak lepszym jest poszukiwanie w niej wysokiej koncentracji energii, aniżeli włókna efektywnego fizycznie (tzn. nadającego struktury paszy). Jednak z racji osłabionego pobrania paszy w pierwszej fazie laktacji, przy najwyższej wydajności powstaje deficyt energii. Stąd istnieje potrzeba zwiększenia koncentracji energii oraz zwiększenie jej dostępności dla krów. Samo podniesienie zawartości kiszonki z kukurydzy jest trudne ze względu na ryzyko utraty struktury fizycznej i zakwaszenie środowiska żwacza. Aby więc zapobiec groźnemu schorzeniu metabolicznemu jakim jest ketoza, ważna wydaje się być profilaktyka poprzez wprowadzenie pasz, które pokryją potrzeby wysokowydajnych sztuk. Komponentem takim, który podawany jest w nieznacznych ilościach, a wystarczająco podnoszącym poziom energii w dawce, jest tłuszcz chroniony. Dodany do paszy, nie podlega zmianom powodowanym działaniem mikroflory w żwaczu i przechodzi w niezmienionej formie do jelita cienkiego, gdzie jest wchłaniany. Suplementacja dawki pokarmowej dla krów mlecznych w różnego rodzaju tłuszcze jest poruszana w wielu publikacjach. W każdej jednak można znaleźć minusy tego rozwiązania, mówiące o niekorzystnym wpływie stosowania tłuszczu niechronionego w żywieniu bydła – prowadzące do zaburzenia funkcjonowania mikroflory żwacza i pogorszenia parametrów produkcyjnych w stadzie. Stąd coraz powszechniej stosuje się preparaty zawierające tłuszcz chroniony tzw. by-pass fat.

Dostęp do wszystkich artykułów archiwalnych znajdujących się na naszym portalu jest możliwy po wykupieniu prenumeraty czasopisma.

Zaloguj się, aby zobaczyć.

© 2020 Pro Agricola dom wydawniczy

Wykryto AdBlocka

 

Utrzymanie tej strony jest możliwe dzięki przychodom z reklam.
Aby móc dalej przeglądać tę stronę, prosimy o wyłączenie AdBlocka.