Strefa Bydło

Dokarmianie krów na pastwisku

Michał Boćkowski

 

W chowie bydła mlecznego coraz większy nacisk, oprócz aspektów czysto ekonomicznych, hodowcy kładą na dobrostan zwierząt. Jedną z kluczowych spraw w tym wypadku jest zapewnienie im dostępu do świeżej paszy i wody zgodnie z ich potrzebami. Pobieranie paszy w przypadku żywienia pastwiskowego jest swoistym powrotem do naturalnych warunków utrzymania zwierząt.

W żywieniu pastwiskowym wyróżnia się dwa główne systemy wypasu krów – wypas ciągły oraz wypas rotacyjny. W ramach tych systemów można stosować różne warianty w zależności od istniejących czynników w danym gospodarstwie. Najbardziej popularnym a także najbardziej efektywnym systemem wypasu krów jest tzw. system rotacyjny, który polega na systematycznym spasaniu runi z określonej części pastwiska.

                Wypas kwaterowy (nazywany także klasycznym), polega na podzieleniu pastwiska na kwatery (części) i kolejnym ich wypasaniu. System ten posiada wiele zalet, wśród których najważniejsze to zapewnienie zwierzętom potrzebnych ilości paszy o wysokiej wartości pokarmowej oraz stworzenie dobrych warunków do korzystnego odrastania runi. Poza tym taki sposób wypasania bydła stwarza możliwość terminowego nawożenia, użytkowania oraz pielęgnowania pastwiska. Liczba kwater może wahać się od 4 do 14 i ustalana jest na podstawie długości czasu potrzebnego roślinom do odrastania na pożądaną wysokość oraz liczby dni wypasu zwierząt na jednej kwaterze.

                Przy wypasie kwaterowym pastwisko należy ogrodzić, w tym celu hodowcy stosują różne materiały (drut kolczasty, drut gładki, naelektryzowane przewody tzw. „pastuch elektryczny”, żerdzie drewniane). Tańszą formą ogrodzenia, coraz częściej stosowaną, jest wykorzystywanie naturalnych elementów środowiska takich jak żywopłoty, drzewa lub ciągi wodne.

Dostęp do wszystkich artykułów archiwalnych znajdujących się na naszym portalu jest możliwy po wykupieniu prenumeraty czasopisma.

Zaloguj się, aby zobaczyć.

© 2020 Pro Agricola dom wydawniczy

Wykryto AdBlocka

 

Utrzymanie tej strony jest możliwe dzięki przychodom z reklam.
Aby móc dalej przeglądać tę stronę, prosimy o wyłączenie AdBlocka.