Strefa Bydło

Jakie powinno być wymię?

Jerzy Żółkowski,

SGGW Warszawa

 

Wymię powinno być funkcjonalne – co oznacza, że także i piękne. Co to znaczy piękne? Wiedzą o tym doskonale kobiety, które poświęcają wiele uwagi na pielęgnację swojego biustu, który ma zwracać uwagę mężczyzn.

Hodowcy z Holandii, Danii czy Niemczech wybierając jałówki do dalszej hodowli zwracają uwagę na oczy, nogi i wymię. Można by zapytać dlaczego oczy?

                Oczy u człowieka są odzwierciedleniem inteligencji, odbiciem duszy, zaś u krowy miernikiem przemiany materii – regulowanej układem hormonalnym (oko jest także ważne u koni sportowych).

                Nogi, gdyż krowa – tak na pastwisku jak i w oborze wolnostanowiskowej – musi codziennie przemierzać kilkanaście kilometrów. Zwierzę musi mieć możliwość swobodnego poruszania się. Musi chodzić z wdziękiem.

                Wymię musi być funkcjonalne, to znaczy takie, aby możliwe długo było sprawne i piękne. Jakie zatem powinno być zawieszenie wymienia? Powinno możliwie dużą powierzchnią przylegać do ciała, być dobrze „przywiązane”, to znaczy mieć silne wiązadło. Patrząc z tyłu na zwierzę, musi być wyraźnie zaznaczony podział na część prawą i lewą wymienia. Wymię powinno mieć równomiernie rozwinięte ćwiartki oraz strzyki. Ważne jest w miarę bliskie położenie strzyków obok siebie. Preferowane jest raczej bardziej „tylne”, tzw. sromowe zawieszenie wymienia, gdyż coraz częściej stosowany jest dój krów od tyłu. Równomierne rozmieszczenie strzyków ma duże znaczenie przy doju krów robotami.

Dostęp do wszystkich artykułów archiwalnych znajdujących się na naszym portalu jest możliwy po wykupieniu prenumeraty czasopisma.

Zaloguj się, aby zobaczyć.

© 2020 Pro Agricola dom wydawniczy

Wykryto AdBlocka

 

Utrzymanie tej strony jest możliwe dzięki przychodom z reklam.
Aby móc dalej przeglądać tę stronę, prosimy o wyłączenie AdBlocka.