Strefa Bydło

Od 15 kwietnia 2021 roku Euralis i Caussade razem pod nazwą Lidea

Katarzyna Markowska

 

Od ponad 80 lat firma Lidea tworzy fundament pod przyszły plon – najlepsze nasiona kukurydzy, rzepaku, słonecznika, soi i innych roślin rolniczych. 15 kwietnia 2021 roku firmy Euralis i Caussade istnieją razem pod nazwą LIDEA. Tego dnia doszło do połączenia doświadczenia i energii, po to aby mógł powstać najlepszy materiał siewny zaprawiony w walce o przetrwanie i gwarantujący sukces. Kolejną wartością połączenia ma być jeszcze lepsza obsługa.

Po pierwsze: z dobrych źródeł
Nasiona z pewnego źródła to rękojmia silnych, zdrowych upraw i wysokich plonów. Nowa marka Lidea czerpie z najlepszych doświadczeń 2 uznanych hodowców nasion i ich zaplecza doświadczalnego – Euralis i Caussade. Lidea to wiedza rolnicza z rozbudowanej europejskiej sieci badawczo-rozwojowej.

Po drugie: o dobrych korzeniach
Silne i długie korzenie to fundament pod przyszły plon. Korzenia Lidea to ponad 80 lat doświadczenia obu firm nasiennych Euralis i Caussade. Pierwszy program hodowlany odmian kukurydzy Lidea został założony w 1950 roku. Od tego czasu wiedza o tym, jak hodować dobre plony stanowi fundament pracy.

Po trzecie: to co dobre rośnie w najlepsze
Obie francuskie hodowle Euralis i Caussade to sukces na polu genetyki. A współczesna genetyka stawia na mieszańce!

Lidea odziedziczyła wiedzę i ponad 80-letnie doświadczenie współtworzących ją hodowli. Jest partnerem dla rolników, którzy chcą poprawić swoje wyniki w uprawie różnych gatunków roślin rolniczych – od kukurydzy, rzepaku i zbóż, poprzez soję, słonecznik i sorgo, po mieszanki międzyplonowe.

    Lidea posiada sieć 16 oddziałów mieszczących się w całej Europie od Atlantyku po Ural. Odmiany spod znaku Lidea można znaleźć na wszystkich
5 kontynentach i kupić je w aż 48 krajach.

    Lidea czerpie wiedzę rolniczą z rozbudowanej europejskiej sieci badawczo-rozwojowej. Intensywne badania pomagają wprowadzać innowacje w produkcji nasion bardzo wysokiej jakości i tworzyć odmiany odpowiednio dostosowane do każdych warunków glebowo-klimatycznych w naszej części świata.

    Hodowcy Lidea wykorzystują nowe technologie, aby wynaleźć odmiany zaspokajające potrzeby różnych rolników i dostosowane do wykorzystania w wielu segmentach rynku rolnego. Zespoły hodowców rozmieszczone są w 17 stacjach badawczych i zapewniają stały rozwój innowacji genetycznych i odmianowych. Najlepsze rozwiązania nasienne testowane są w rzeczywistych warunkach uprawy na kilkudziesięciu tysiącach eksperymentalnych poletek. Dzięki temu możliwe jest sprostanie wymaganiom technicznym, agronomicznym i glebowym oraz klimatycznym każdego rolnika.

    Lidea od wielu lat angażuje się w partnerstwa prywatne i publiczne w celu wzmocnienia programów badawczych. Uruchomiono programy badawcze w zakresie odmian słonecznika (Soltis), roślin oleistych (Innolea) lub roślin pastewnych (GIE Grass).

    Główne obszary pracy firmy Lidea to podwyższenie plonowania, przystosowanie odmian do różnorodnych warunków glebowo-klimatycznych, poprawa odporności lub tolerancji odmian na szkodniki i choroby, poprawa jakości plonu roślin uprawnych w celu zaspokojenia potrzeb rolników i rynków (zawartość białka, zawartość oleju, wartość odżywcza, strawność).

    Nasiona Lidea są przygotowywane do sprzedaży w 8 zakładach produkcyjnych we Francji, Hiszpanii, Ukrainie, Rumunii i Rosji.

    Lidea współpracuje z siecią rolników, którzy rozmnażają nasiona. Są to hodowcy o wysokim poziomie wiedzy technicznej. W sumie co roku uprawianych jest 47 tys. hektarów w 9 krajach. Technicy i inżynierowie agronomiczni regularnie doglądają plantacji nasiennych.

    Celem firmy Lidea jest oferowanie wysokiej jakości nasion, gwarantujących pełną identyfikację. Zgodnie z zasadami ISTA (International Seed Testing Association), Lidea zapewnia pełną identyfikację partii nasion (tzw. traceabilty). Analizuje siłę kiełkowania, czystość i kalibrację nasion, ich wilgotność i czy są wolne od chorób. Laboratoria są również odpowiedzialne za przeprowadzanie analiz molekularnych (sprawdzenie tożsamości odmianowej, wykrywanie niezamierzonej obecności GMO) oraz analiz chemicznych (proporcje pyłu i składników aktywnych zapraw nasiennych).

    Sztandarowym produktem firmy Lidea są nasiona kukurydzy. Stanowią one 45% wszystkich wyprodukowanych w firmie nasion. Na drugim miejscu znajdują się nasiona słonecznika z 24% udziałem. Lidea znajduje się w pierwszej dziesiątce największych firm nasiennych na świecie. W ofercie występują rozmaite odmiany: kukurydzy, rzepaku, słonecznika, soi, międzyplonów, roślin pastewnych, bobowatych i także sorgo i zbóż. Lidea jest piątym największym producentem nasion kukurydzy na świecie i posiada 7% udział w rynku. W 2020 roku sprzedała 3 mln jednostek kukurydzy. Jest liderem na rynku ekologicznych nasion kukurydzy w Europie. Posiada 33% udział w rynku kukurydzy we Francji. W Polsce znajduje się na drugim miejscu z 15% udziałem w rynku nasion kukurydzy.

    Pod względem sprzedaży nasion słonecznika firma Lidea zajmuje 3 miejsce na świecie (15% udziału), natomiast w Polsce 40% uprawianych pól jest obsianych słonecznikiem Lidea. Lidea to także nr 1 w światowym rynku soi i sorgo.

    Ambicją firmy jest, aby do 2025 roku 20% produkcji kukurydzy, 10% produkcji rzepaku i 50% produkcji słonecznika w Polsce pochodziło z nasion Lidea. Ważne jest także systematyczne zwiększania udziału w rynku nasion do międzyplonów, roślin pastewnych, sorgo oraz zbóż.

 

Artykuł został opublikowany w Hodowcy Bydła 6-7/2021. Kup to e-wydanie (9,50 zł) TUTAJ.

Czas realizacji zamówienia: do 2 dni roboczych

© 2020 Pro Agricola dom wydawniczy

Wykryto AdBlocka

 

Utrzymanie tej strony jest możliwe dzięki przychodom z reklam.
Aby móc dalej przeglądać tę stronę, prosimy o wyłączenie AdBlocka.