Strefa Bydło

Hodowca Bydła 10/2021

HB 10.2021

W numerze:

*Aktualności branżowe: Polagra Premiery 2022, Rynek mleka – ceny PL, Rynek mleka – ceny UE, Centralne Targi Rolnicze, Rynek mleka – handel, Rynek mięsa – ceny PL, Rynek mięsa – handel, Rynek materiałów paszowych, Produkcja i rynek wołowiny w Polsce

* wiadomości dostępne w wydaniu papierowym lub wydaniu online

 

  1. Nowoczesne technologie w produkcji pasz objętościowych Barbara Wróbel
  2. Źródła składników mineralnych w paszach dla bydła Oliwia Duszyńska-Stolarska
  3. Witaminy dla krów mlecznych Agnieszka Wilczek-Jagiełło
  4. Problemy z zacieleniem krów Marta Kaliciak, Maciej Adamski
  5. Opieka lekarsko-weterynaryjna nad stadem krów mlecznych redakcja
  6. Sucha dezynfekcja w oborze Anna Wodzińska, Robert Szulc
  7. Oświetlenie awaryjne w budynkach inwentarskich z własnych źródeł energii Anna Wodzińska, Robert Szulc
  8. Analiza kosztów dawki pokarmowej w stosunku do wydajności stada to podstawa Monika Kopaczel-Radziulewicz
  9. Dlaczego hodowcy wybierają bydło rasy limousine? Mirosław Gabryszuk, Renata Gabryszuk
  10. Krzyżowanie towarowe szansą na dodatkowy dochód w stadzie bydła mlecznego Zenon Nogalski
  11. Umowa kontraktacji czy obowiązuje po sprzedaży gospodarstwa? Przemysław Lech

 

Materiał hodowlany*
Skup i ubój bydła*
Byki, jałówki, krowy - ceny skupu netto*

* wiadomości dostępne w wydaniu papierowym lub wydaniu online

Kup ten numer - 9.50 zł TUTAJ

Kup prenumeratę, w prezencie otrzymasz segregator oraz Katalog Firm Paszowych. Raz w roku prezent Kalendarz trójdzielny - 90 zł  TUTAJ

Umowa kontraktacji czy obowiązuje po sprzedaży gospodarstwa?

Przemysław Lech

 

Pewien powiat był właścicielem gospodarstwa rolnego, które to gospodarstwo miało zawartą umowę kontraktacji mleka z zakładem mleczarskim – na czas nieokreślony. W pewnym momencie powiat zdecydował się sprzedać gospodarstwo panu Henrykowi.

Krzyżowanie towarowe szansą na dodatkowy dochód w stadzie bydła mlecznego

Zenon Nogalski; UWM w Olsztynie

 

Nowa Wspólna Polityka Rolna, strategia „Od pola do stołu” i założenia europejskiego Zielonego Ładu dotyczą bezpośrednio sektora rolno-spożywczego. Zmiany z tym związane dotkną również rolników produkujących mleko. Przeciwdziałanie zmianom klimatu i dbanie o środowisko naturalne, są szczytne. Ich realizacja będzie się wiązać m.in. z poprawą wykorzystania zasobów gleby, wody, efektywności energetycznej, ze zwiększeniem wykorzystania nawozów organicznych, redukcją stosowania środków ochrony roślin i nawozów mineralnych, redukcją emisji gazów cieplarnianych, zmniejszeniem zużycia antybiotyków oraz poprawą dobrostanu zwierząt. Będzie to prowadzić w pewnym zakresie do ekstensyfikacji produkcji. Należy się liczyć, że koszty tych zmian, przynajmniej częściowo, poniosą producenci mleka. Dlatego warto pochylić się nad rachunkiem przychodów i kosztów produkcji mleka.

Dlaczego hodowcy wybierają bydło rasy limousine?

Mirosław Gabryszuk, Renata Gabryszuk; Instytut Technologiczno-Przyrodniczy w Falentach

 

Bydło rasy limousine jest jedną z najpopularniejszych ras bydła mięsnego na świecie. Jest ono cenione przez hodowców ze względu na duże zdolności adaptacyjne do trudnych warunków środowiskowych, wysoką płodność krów, łatwe wycielenia, oraz dobre przyrosty, wysoką wydajność rzeźną i znakomitą jakość mięsa. Oprócz hodowli czystorasowych, limousine wykorzystywane jest także w krzyżowaniu towarowym.

Analiza kosztów dawki pokarmowej w stosunku do wydajności stada to podstawa

Monika Kopaczel-Radziulewicz

 

Gospodarstwo Anety i Marka Tatarczaków z miejscowości Prosity w gminie Bisztynek (pow. bartoszycki) specjalizuje się w produkcji mleka. Mleko odbiera Spółdzielnia Mleczarska „Mlekpol”. Z roku na rok stado powiększa się. W ubiegłym roku liczyło łącznie 120 sztuk bydła, aktualnie jest ich już 150, w tym 70 krów mlecznych i hodowca deklaruje, że to jeszcze nie koniec. 

Oświetlenie awaryjne w budynkach inwentarskich z własnych źródeł energii

Anna Wodzińska, Robert Szulc

 

Światło jest czynnikiem, który pełni ważną rolę w funkcjonowaniu organizmu. Daje komfort, uspokaja i wyznacza prawidłowy rytm życia.

Sucha dezynfekcja w oborze

Anna Wodzińska, Robert Szulc

 

Dezynfekcja ma za zadanie niszczyć formy wegetatywne mikroorganizmów – bakterii, wirusów, pasożytów i grzybów, ale nie zawsze usuwa formy przetrwalnikowe. Sucha dezynfekcja to działanie z wykorzystaniem preparatu do dezynfekcji budynków inwentarskich w obecności zwierząt i osuszania ściółki. Ma zapobiec przekształceniu się mocznika w amoniak i wydzielaniu się szkodliwych gazów.

Opieka lekarsko-weterynaryjna nad stadem krów mlecznych

redakcja

 

Obecna sytuacja w chowie bydła mlecznego wymaga od producentów mleka zmian w zarządzaniu stadem i zwiększenia kontroli stanu zdrowia zwierząt.

Problemy z zacieleniem krów

Marta Kaliciak, Maciej Adamski

 

W stadach krów mlecznych problemy z zacieleniem są powszechnym zjawiskiem. Stanowią jedne z najczęstszych przyczyn brakowań w stadzie (często przedwczesnych). Stanowią wyzwania dla hodowców zarówno w wymiarze ekonomicznym, jak i hodowlanym. Problemy te wynikają zarówno z niewłaściwej kondycji organizmu, infekcji bakteryjnych, czy też niewłaściwych warunków środowiskowych.

Witaminy dla krów mlecznych

Agnieszka Wilczek-Jagiełło

 

Witaminy to niskocząsteczkowe związki organiczne, które w organizmach – chociaż w niewielkich ilościach – są niezbędne do prawidłowego przebiegu wielu procesów życiowych. Obecnie znanych jest czternaście substancji, które określamy mianem witamin. Jednym z najprostszych podziałów witamin jest ich pogrupowanie jako substancji rozpuszczalnych w wodzie (witaminy grupy B oraz witamina C) oraz tych, które rozpuszczają się w tłuszczach (witamina A, D, E, K). Warto przy tym zaznaczyć, że nie wszystkie znane nam witaminy muszą być dostarczane zwierzętom.

© 2020 Pro Agricola dom wydawniczy

Wykryto AdBlocka

 

Utrzymanie tej strony jest możliwe dzięki przychodom z reklam.
Aby móc dalej przeglądać tę stronę, prosimy o wyłączenie AdBlocka.