Archiwum
Zielona Gala Szepietowo 24-25.05.2014 r.
Dariusz S. Minakowski
Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie kolejny, dziewiąty raz, był organizatorem Zielonej Gali, cieszącej się dużym zainteresowaniem rolników oraz producentów mleka i żywca wołowego.
W ostatni weekend maja na terenach wystawowych PODR w Szepietowie odbyły się prezentacje maszyn i urządzeń do zbioru i konserwowania zielonek. Zaprezentowane zostały najnowsze zestawy maszyn i urządzeń przeznaczonych do kompleksowej produkcji pasz z użytków zielonych. W pokazie wzięli udział wiodący producenci maszyn i środków transportu z kraju i Europy (Tab. 1). Podobnie jak w latach poprzednich Zielonej Gali towarzyszyły Podlaskie Targi Budownictwa Wiejskiego. Na targach zaprezentowano szeroką ofertę materiałów, projektów związanych z budownictwem inwentarskim oraz technologii związanych z inwestycjami budowlanymi.
Uczestnicy podlaskiej Zielonej Gali i Targów Budownictwa Wiejskiego mieli również możliwość wysłuchania wykładów oraz aktualnych informacji nt. racjonalnego użytkowania łąk i pastwisk, produkcji pasz z użytków zielonych pod kątem poprawy efektywności produkcji mleka. Program wykładów obejmował następujące tematy:
■ „Nowe trendy w produkcji pasz objętościowych” (mgr inż. P. Pawlak, Sowul&Sowul)
■ „Trwałe użytki zielone – niewykorzystany potencjał białka na cele paszowe” (A. Gruszko, Timac Agro Polska)
■ „Dobór gatunków traw do stanowiska – kluczem do uzyskania wysokiej jakości paszy objętościowej w gospodarstwie” (M. Mierzejewski DSV Polska)
■ „Innowacyjne rozwiązania technologiczne stosowane w budownictwie inwentarskim”
(K. Szmurło PODR Szepietowo oraz T. Ladziński Budownictwo Ogólne „Ladziński” Andrzej Dunaj Grupa KSB)
■ „Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań OZE” (K. Brzozowski CTE w Świdnicy, NIBE-Biawar Białystok)
■ „Renowacja trwałych użytków zielonych w województwie podlaskim” (prof. dr hab. K. Grabowski UWM w Olsztynie).
Dodatkowo uczestnicy Zielonej Gali mieli możliwość zapoznania się z niektórymi uprawami roślin zbożowych i pastewnych na poletkach doświadczalnych PODR w Szepietowie oraz z prezentacją projektów wiejskich domków niskoenergetycznych (CTE Świdnica).
Zielona Gala i Podlaskie Targi Budownictwa Wiejskiego to ważne regionalne wydarzenie rolnicze adresowane przede wszystkim do hodowców bydła mlecznego i mięsnego oraz producentów mleka. Jak zwykle cieszyło się ono dużym powodzeniem, szczególnie młodych producentów mleka. Uczestnicy Zielonej Gali mieli wyjątkową okazję do bezpośredniego zapoznania się z pracą różnych maszyn i urządzeń przeznaczonych do produkcji pasz z zielonek. Dużym zainteresowaniem cieszyła się również szeroka oferta materiałów i projektów związanych z budownictwem inwentarskim oraz nowoczesnych produktów do prowadzenia gospodarstwa. Bardzo dobra organizacja Zielonej Gali oraz Podlaskich Targów Budownictwa Wiejskiego sprzyjała dużemu zainteresowaniu licznie zgromadzonych uczestników, których udział z roku na rok stale wzrasta. Tegoroczna Gala i Targi Budownictwa Wiejskiego stanowią ważny czynnik promocji postępu w produkcji pasz, mleka i żywca wołowego, głównie na Podlasiu, ale również dla innych rejonów kraju.