Strefa Drób

Taniny fitogeniczne związki bioaktywne

Mariusz Pietras, Tadeusz Barowicz

IZ-PIB w Krakowie

 

Pasze stanowią dla zwierząt, w tym drobiu, źródło niezbędnych składników odżywczych: energii, białka, pierwiastków mineralnych i witamin. Równocześnie mogą być nośnikami takich składników niepożądanych lub nawet szkodliwych, jak np. substancje antyodżywcze, toksyny grzybowe, pozostałości antybiotyków paszowych czy metale ciężkie.

              Większość tzw. substancji antyżywieniowych to naturalne związki chemiczne, które występują w przyrodzie, również w paszach i przy niewielkim spożyciu nie tylko nie są szkodliwe, ale spełniają również ważne i pożyteczne funkcje życiowe. Nadmierna jednak podaż substancji antyżywieniowych w paszach, czy też niewłaściwa kompozycja dawek z udziałem pasz o wysokiej zawartości takich substancji może niekorzystnie wpływać na stan zdrowia oraz produkcyjność zwierząt, a przez kumulację tych substancji w tkankach zwierząt może również pogarszać jakość produktów spożywczych, pochodzenia zwierzęcego. Pokutuje pogląd, że są one w paszy niepożądane i trzeba je eliminować. Czy naprawdę?

Znaczenie substancji antyodżywczych

W roślinach pełnią funkcje podporowe oraz obronne. Funkcje podporowe spełniają związki o strukturze włóknistej i kleistej, które nadają roślinom formę i kształt, czyniąc je odpornymi na warunki otoczenia. Natomiast liczna grupa roślinnych substancji obronnych spełnia funkcje obronne przed zwierzętami, grzybami, bakteriami i wirusami.

                Związki fenolowe to duża i zróżnicowana grupa związków chemicznych, spełniająca w organizmie rośliny funkcję obronną. Fenole, obok pożytecznych cech, wykazują również właściwości antyodżywcze. Niektóre pochodne flawonów i izoflawonów u zwierząt przeżuwających mają działanie estrogenne. Charakterystycznie cierpki smak substancji fenolowych powoduje unikanie przez drób np. ziaren sorga. Wiele połączeń fenolowych występujących w roślinach korzystnie działa na organizm jako biostymulatory oraz wychwytywacze wolnych rodników (antyoksydanty).

Dostęp do wszystkich artykułów archiwalnych znajdujących się na naszym portalu jest możliwy po wykupieniu prenumeraty czasopisma.

Zaloguj się, aby zobaczyć.

© 2020 Pro Agricola dom wydawniczy

Wykryto AdBlocka

 

Utrzymanie tej strony jest możliwe dzięki przychodom z reklam.
Aby móc dalej przeglądać tę stronę, prosimy o wyłączenie AdBlocka.