Strefa Drób

Nieinfekcyjne przyczyny aktualnych problemów lokomotorycznych oraz zaburzeń mineralizacji skorupy jaj u drobiu cz. 1.

lek. wet. Michał Jankowski

BioPoint

 

Problemy lokomotoryczne występujące w stadach drobiu są i będą częstą przyczyną powstawania strat ekonomicznych. Czynniki predysponujące do ich wystąpienia można podzielić pod kątem praktycznym na infekcyjne, środowiskowe i żywieniowe. O ile profilaktyka swoista oraz warunki środowiskowe na fermach w Polsce stoją na wysokim, i z roku na rok, wyższym poziomie, tak zapewnienie ptakom szeregu niezbędnych witamin i minerałów wciąż wymagają wiele uwagi i pokory u wszystkich grup produkcyjnych drobiu.

Niedobór witaminy D3

Brak jasnych wytycznych co do ilości witaminy D3 jakie powinny być stosowane u poszczególnych grup produkcyjnych drobiu oraz brak określonych poziomów witaminy D3 (metabolitu 25 OH D3) sprawia, że podawane z wodą do picia produkty nie dostarczają ptakom odpowiedniej jej ilości. Przyczyniają się do tego zbyt małe stężenie witaminy D3 w produktach oraz zbyt niskie i zbyt krótkie ich dawkowanie.

Z testów przeprowadzonych przez BioPoint wynika, że optymalna suplementacja witaminy D3 w wodzie do picia powinna wynosić 12,5 mln na 1000 l wody, podaną w połowie dziennie wypijanej wody. Taką dawkę należy dostarczać dwa do trzech razy w tygodniu, począwszy od drugiego tygodnia życia. Nie zapewni to jednak sugerowanego w normach poziomu 20 ng/dl surowicy krwi, ale zapewni poziom powyżej 10 ng/dl, co niezwykle korzystnie  przekłada się na wszystkie funkcje witaminy D3 w organizmie.

Dostęp do wszystkich artykułów archiwalnych znajdujących się na naszym portalu jest możliwy po wykupieniu prenumeraty czasopisma.

Zaloguj się, aby zobaczyć.

© 2020 Pro Agricola dom wydawniczy

Wykryto AdBlocka

 

Utrzymanie tej strony jest możliwe dzięki przychodom z reklam.
Aby móc dalej przeglądać tę stronę, prosimy o wyłączenie AdBlocka.