Strefa Drób

Hodowca Drobiu 9/2019

Nisze drobiarskie – bażanty, kuropatwy, kaczki krzyżówki

Katarzyna Jankowska; PAN Olsztyn

 

Pojęcie „nisza” zostało użyte po raz pierwszy w roku 1904 przez amerykańskiego botanika Josepha Grinnella (ur. 1877r. /Oklahoma, zm. 1939r./Kalifornia) amerykański biolog zoolog (ornitolog), ekolog związany z Stanford University Throop Polytechnic Institute, University of California, Berkeley, współzałożyciel i wieloletni dyrektor Museum of Vertebrate Zoology UC, redaktor czasopisma The Condor), który określił zbiór cech gatunku związany ze zbiorem jego wymagań siedliskowych. Definicja „nisza” dotyczyła przede wszystkim zakresów abiotycznych czynników ekologicznych (temperatura, wilgotność, nasłonecznienie, zasolenie, stężenie tlenu, zob. zakres tolerancji), które umożliwiają życie, rozwój i rozmnażanie się (np. nisza określonego gatunku pingwinów na Antarktydzie).

Charakterystyka oraz produkcja pierza i puchu w Polsce

Teresa Skiba; Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

 

Polska jest trzecim producentem pierza na świecie, po krajach byłego ZSRR i Chinach. Polski biały puch uważany jest za najlepszy i wyżej ceniony niż chiński i rosyjski, który jest koloru szarego. Używany jest do szycia kołder, poduszek, kurtek i śpiworów. Roczna produkcja w naszym kraju przekracza wartość 50 mln zł, co wynosi mniej niż 5% światowej produkcji. Głównym odbiorcą puchu gęsiego z Polski jest Japonia. 

Metody zwiększenia ilości jaj wylęgowych

Alina Rachwał; Poznań

 

Produkcja jaj wylęgowych zależy od szeregu czynników. Podstawowe z nich dotyczą warunków żywienia, utrzymania, higieny, stanu zdrowotnego stada rodzicielskiego, wieku i cech genetycznych ptaków. 

Skutki obniżonego dobrostanu ptaków

Joanna Rosenberger; Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

 

O potrzebie zapewnienia zwierzętom utrzymywanym przez człowieka dobrych warunków życia zaczęto mówić już sześćdziesiąt lat temu, ale odpowiednie regulacje zostały wprowadzone stosunkowo niedawno i wciąż się zmieniają. W najbardziej uproszczony sposób potrzeby zwierząt możemy podzielić na dwie podstawowe kategorie. Pierwszą stanowią potrzeby środowiskowe, które obejmują między innymi warunki w miejscu przebywania, ale też warunki higieniczne i żywienie. Drugą grupę stanowią potrzeby behawioralne, które dotyczą możliwości wyrażania naturalnych zachowań. Obie te kategorie mogą się w pewnych kwestiach na siebie nakładać (na przykład z jednej strony pasza zaspokaja głód, z drugiej zwierzę ma potrzebę jej poszukiwania, która niezaspokojona prowadzi do zaburzeń zachowania).

Warunki przechowywania jaj

Małgorzata Stopyra¹, Justyna Batkowska ², Kamil Drabik ²
1) Sekcja Hodowli Drobiu Studenckiego Koła Naukowego Biologów i Hodowców Zwierząt
2) Instytut Biologicznych Podstaw Produkcji Zwierzęcej, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie

 

Wszystkie surowce czy produkty spożywcze, dostępne na rynku, mają swoją datę ważności, zaś wraz z upływem czasu obniża się ich jakość oraz przydatność do spożycia. W wyniku działania warunków środowiskowych i przemian wewnętrznych następuje proces starzenia, przy czym jego dynamika jest zależna od siły wspomnianych czynników.

Ściółka w kurniku to duży element zagrożenia

Bartosz Korytkowski

 

Ściółka w kurniku pełni szereg bardzo ważnych funkcji. Powinna więc być ona odpowiednio dobrana. Jeżeli jest nieodpowiednio dobrana może się przyczyniać do różnych schorzeń drobiu.

Drugie pokolenie hodowców inwestuje w nowoczesność Wywiad z Krzysztofem Panasiukiem – właścicielem fermy wyposażonej w karmidła misowe Titan™

Drugie pokolenie hodowców drobiu jest często bardzo otwarte na nowatorskie, nowoczesne rozwiązania. Lepiej niż inni rozumieją potrzebę inwestowania, która jest warunkiem rozwoju. Mają jednak nadzieję, że ceny rynkowe pozostaną korzystne w perspektywie długoterminowej i zapewnią finansowe bezpieczeństwo.

Czyszczenie, mycie i dezynfekcja krok po kroku

Joanna Marć-Pieńkowska

 

Na fermach drobiu utrzymywanych jest średnio kilkanaście tysięcy sztuk ptaków. Tak duże stada zawsze narażone są na powstanie zakażeń i szerzenie się chorób zakaźnych, które mogą prowadzić do strat finansowych. Na stan zdrowotny zwierząt, a tym samym na wielkość i jakość produkcji największy wpływ mają warunki hodowlane, w tym obecność bakterii, grzybów oraz wirusów w pomieszczeniu, na sprzętach, w ściółce czy w środkach transportu.

Efektywne szczepienia w stadach drobiu i metody ich kontroli

Agnieszka Wilczek-Jagiełło

 

Szczepienia w stadach drobiu to dzisiaj bezsprzecznie podstawa profilaktyki chorób zakaźnych. Dysponujemy obecnie całym szeregiem różnorodnych szczepionek pomagających kontrolować większość chorób infekcyjnych. To, jakie szczepionki wybrać i jak rozpisać program szczepień jest zależne od wielu czynników, tj. typu produkcji, poziomu bioasekuracji na fermie, statusu przeciwciał matczynych itd. Prawidłowe rozpisanie i dobranie szczepień oraz przestrzeganie zasad ich podawania pozwolą zwiększyć ich efektywność.

© 2020 Pro Agricola dom wydawniczy

Wykryto AdBlocka

 

Utrzymanie tej strony jest możliwe dzięki przychodom z reklam.
Aby móc dalej przeglądać tę stronę, prosimy o wyłączenie AdBlocka.