Strefa Drób

Hodowca Drobiu 12/2019

HD 12.2019 okl

W numerze:

  1. Korzyści z zastosowania specyficznych fagów przeciwko bakteriom Campylobacter. Międzynarodowy projekt z udziałem PAN w Olsztynie dr inż. Anna Majkowska, dr Lidia Markiewicz, dr inż. Monika Zielińska, mgr Iwona Kieda, dr inż. Tomasz Jeliński, dr n. wet. Marcin Nowicki
  2. Pierwiastki śladowe poprawiające nieśność i wylęgowość jaj Bartosz Korytkowski
  3. TOP10 największych producentów pasz na świecie
  4. Przyczyny aspergilozy u drobiu Agnieszka Wilczek-Jagiełło
  5. Adenowirusy u drobiu Maciej Kucharski
  6. Zagrożenie biologiczne na fermie bakterie Joanna Marć-Pieńkowska
  7. Kurczęta wolno rosnące Bartosz Korytkowski
  8. Racjonalny system pojenia kurcząt mięsnych Alina Rachwał

 

Kup prenumeratę, dostaniesz gratis segregator i Katalog Firm Drobiarskich - 95 zł  TUTAJ

Racjonalny system pojenia kurcząt mięsnych

Alina Rachwał; Poznań

 

W przemysłowym drobiarstwie istotne jest wykorzystanie wszystkich źródeł oszczędności. Jednym z nich jest woda. W poidłach rowkowych z ciągłym przepływem wody jej zużycie okazało się o 123% większe niż wynosi zapotrzebowanie dobowe ptaków. Ponadto, ciągły ruch wody pobudza ptaki do częstego jej pobierania, co zwiększa zawilgocenie odchodów i pogarsza mikroklimat kurnika. Nadmierna ilość wypijanej wody nie sprzyja dobremu wykorzystaniu przez ptaki składników odżywczych paszy. Wykazano, że prawidłowy system pojenia niosek pozwala zaoszczędzić do 11%  paszy i do 25% wody.

Kurczęta wolno rosnące

Bartosz Korytkowski

 

Wymagania konsumentów drobiu odnoszące się do jakości i bezpieczeństwa produktu żywnościowego, jak również rosnąca propaganda na rzecz ochrony praw zwierząt oraz koniecznego w ich utrzymaniu dobrostanu powodują, że producenci drobiu są zobligowani do zarówno śledzenia aktualnych „trendów” żywieniowych, jak też do dostosowywania się do oczekiwań konsumentów. Jednocześnie ich zadaniem jest także w miarę optymalne zapewnienie opłacalności wysokiej produkcji, przy czasami dyskusyjnej jakości cech konsumpcyjnych produktów.

Zagrożenie biologiczne na fermie bakterie

Joanna Marć-Pieńkowska

 

Obecność bakterii chorobotwórczych w środowisku fermy drobiu powoduje poważne konsekwencje zdrowotne u ptaków i ludzi oraz straty dla hodowcy. Występowanie bakterii patogennych u kurcząt rzeźnych zwiększa ryzyko skażenia ich mięsa. Stosowanie procedur bezpieczeństwa biologicznego pozwala ograniczyć możliwość zakażenia stada. W produkcji drobiarskiej niezwykle ważne jest między innymi zapobieganie skażeniu bakteriami takimi jak Salmonella, Campylobacter i Clostridium perfringens.

Adenowirusy u drobiu

Maciej Kucharski

 

Na całym świecie, są szeroko rozpowszechnione zakażenia adenowirusami. Jedną z cech charakterystycznych dla zakażeń tymi wirusami jest fakt, że wirusy te są mało chorobotwórcze dla swoich gospodarzy, co może prowadzić do rozwoju zakażeń bezobjawowych. Ale zakażenie adenowirusami prowadzi do obniżenia odporności u chorych ptaków. A to otwiera drogę do rozwoju zakażeń mieszanych powodowanych przez inne bakterie czy wirusy, grzyby itp.

Przyczyny aspergilozy u drobiu

Agnieszka Wilczek-Jagiełło

 

Grzyby z rodzaju Aspergillus mogą być przyczyną choroby nazywanej aspergilozą lub też bronchomykozą lub też pneumomykozą. Dwie ostatnie nazwy silnie nawiązują do anatomicznych określeń struktur budujących układ oddechowy. Tak więc, można wywnioskować, że zmiany chorobowe również będą dotyczyć dróg oddechowych. I rzeczywiście, u ptaków dorosłych dotkniętych aspergilozą (zwłaszcza w postaci chronicznej) można stwierdzić: duszność, dyszenie ptaków, próby oddychania przez otwarty dziób, rzężenia oddechowe. Jednak objawy kliniczne towarzyszące infekcjom grzybami z rodzaju Aspergillus mogą być bardzo zróżnicowane, zależnie od wieku ptaków, statusu ich układu immunologicznego i ilości grzybów obecnych w środowisku, na które eksponowane są ptaki. Poza drogami oddechowymi, negatywny wpływ grzybów Aspergillus może przejawiać się także w obrębie tkanki mózgowej i oczu (np. torticollis, obrzęk powiek, sklejenie szpary powiekowej, wypływ zapalny z worka spojówkowego). W przypadku piskląt i ptaków bardzo młodych choroba ma najczęściej przebieg ostry lub nawet nadostry, co skutkuje dużym odsetkiem upadków oscylującym nawet wokół 80% i powyżej.

TOP10 największych producentów pasz na świecie

1. Grupa CP

27,65 mln ton rocznej produkcji w 2018 r.

Grupa CP (Charoen Pokphand) jest dużym integratorem firm związanych z żywnością. Międzynarodowa działalność CP w zakresie drobiu, trzody chlewnej i pasz odbywa się z siedzibą w Tajlandii i jest zorganizowana na dwa sposoby: poprzez całkowitą lub częściową własność w 200 spółkach zależnych; lub za pośrednictwem CP Foods (CPF) – głównego międzynarodowego gracza grupy, działającego w 14 krajach i eksportującego na cały świat.

Pierwiastki śladowe poprawiające nieśność i wylęgowość jaj

Bartosz Korytkowski

 

Pierwiastki śladowe bardzo często nazywa się również mikroelementami, które podobnie jak makroelementy są niezbędne do prawidłowego wzrostu i rozwoju drobiu. Znaczenie mikroelementów jest szczególnie widoczne wówczas gdy dawka pokarmowa zawiera niedostateczne ich ilości.

Korzyści z zastosowania specyficznych fagów przeciwko bakteriom Campylobacter. Międzynarodowy projekt z udziałem PAN w Olsztynie

dr inż. Anna Majkowska, dr Lidia Markiewicz, dr inż. Monika Zielińska, mgr Iwona Kieda, dr inż. Tomasz Jeliński, dr n. wet. Marcin Nowicki

 

Gram-ujemne pałeczki z rodzaju Campylobacter spp. są obecnie najczęstszą przyczyną biegunek u ludzi. Na terenie Unii Europejskiej to właśnie bakterie tego rodzaju powodują najwięcej zatruć pokarmowych, statystycznie do 3-4 razy więcej niż bakterie z rodzaju Salmonella i Shigella.

© 2020 Pro Agricola dom wydawniczy

Wykryto AdBlocka

 

Utrzymanie tej strony jest możliwe dzięki przychodom z reklam.
Aby móc dalej przeglądać tę stronę, prosimy o wyłączenie AdBlocka.