Strefa Drób

Co nowego na światowym rynku drobiu?

Grupa Perstorp (Szwecja) wprowadziła w marcu 2022 r. na rynek Gastrivix Avi - dodatek do pasz na bazie estrów kwasu walerianowego oraz masłowego. Są one naturalnie wytwarzane przez mikrobiotę jelitową brojlerów, jednak w zbyt małych ilościach, aby zapewnić optymalny stan zdrowia jelit podczas odchowu ptaków. Zastosowanie mieszanki ma na celu zaspokojenie biologicznych potrzeb ptaków, zwiększenie ich wydajności oraz wspieranie integralności jelit.

     W ramach linii produktów fitogenicznych dla drobiu firma Delacon (Austria) opracowała Biostrong Fertile. Jest to mieszanina olejków eterycznych, flawonoidów i saponin, pozyskiwanych z naturalnych źródeł. Jak twierdzą specjaliści Delacon, poprawa płodności samców jest najskuteczniejszym sposobem na wzmocnienie produkcji jednodniowych piskląt (Rys. 1). 112Biostrong Fertile posiada unikalną formułę opracowaną w celu zwiększenia wydajności reprodukcyjnej i kontroli stresu oksydacyjnego u samców hodowlanych. Składniki mieszaniny przyczyniają się do optymalizacji procesów hormonalnych. Korzyści wskazywane przez koncern są następujące: poprawa jakości nasienia u samców, zwiększenie produkcji testosteronu, zwiększenie procentu zapłodnionych jaj, poprawa wylęgowości.

     W kwietniu ruszyła Cobb Academy organizowana przez Cobb Europe. Jest to internetowa platforma edukacyjna, która umożliwia zapisywanie się na kursy/szkolenia związane z różnymi obszarami produkcji drobiarskiej (Rys. 2).121Warsztaty prowadzone są przez ekspertów z branży z całej Europy. Uczestnicy będą mieli możliwość pobrania dodatkowych materiałów edukacyjnych, przygotowanych przez naukowców, ekspertów technicznych oraz europejskich liderów w dziedzinie drobiarstwa, a biblioteka będzie nieustannie rozbudowywana. Pierwszy kurs nosi nazwę: H. A. T. C. H. I. E. V. E. S., czyli Hatchery Information Series, który obejmuje zagadnienia dotyczące wylęgarni. Po ukończeniu kursu, każdy uczestnik otrzyma certyfikat.

     Vostermans Ventilation (Niderlandy) zaprezentowała nową linię wentylatorów Multifan (50 Hz) do montażu rurowego i panelowego. Specjaliści koncernu podają, że wentylatory są zarówno energooszczędne, jak i niezawodne. Charakteryzują się innowacyjną konstrukcją, mniejszym silnikiem i optymalnym połączeniem silnika z wirnikiem (Rys. 3).

     Powróciły największe targi produkcji białka zwierzęcego w Ameryce Łacińskiej. AveSui miało miejsce w dniach 26-28.04.22 r. w113 Medianeira w stanie Paran, Brazylia. Brazylia jest głównym eksporterem kurczaków na świecie, zajmując również czołową pozycję w produkcji wieprzowiny. Perspektywy na przyszłość wskazują, że kraj podejmuje istotne starania w celu osiągnięcia znaczącej pozycji w międzynarodowym handlu rybami. W Medianeira koncentruje się największe na świecie centrum produkcji białka zwierzęcego. Ponadto miasto znajduje się 40 minut od lotniska Foz do Iguaçu, oferującego pełną infrastrukturę dla turystyki biznesowej. Z udziałem brazylijskich i międzynarodowych wystawców, AveSui stało się głównym punktem, w którym osoby z różnych branż spotykają się po raz pierwszy i nawiązują współprace międzynarodowe. Podczas targów, ponad 100 czołowych krajowych i międzynarodowych wystawców potwierdziło swoją obecność.

     Dzięki ogromnej inwestycji (wartość 50 mln USD) koncern Cargill rozbudowuje i remontuje swoje Globalne Centrum Innowacji w żywieniu Zwierząt w Elk River w stanie Minnesota w USA. Wraz z obiektem w Velddriel w Niderlandach oraz mającym wkrótce rozpocząć działalność centrum badawczo-rozwojowym Changrong w Chinach, ośrodek w Elk River służy jako centrum globalnej sieci. W celu jeszcze sprawniejszej obsługi klientów z branży mleczarskiej, drobiarskiej, trzody chlewnej i akwakultury oraz zaspokojenia potrzeb badawczych innych oddziałów Cargill, modernizacji poddane zostaną budynki dla zwierząt. Stworzona zostanie również przestrzeń dla zwiedzających oraz powstanie laboratorium do badań i rozwoju składników odżywczych w paszach. Zmodernizowany obiekt zostanie otwarty w 2023 roku.

     Grupa CCPA opracowała ThermoTool. Jest to bezpłatna aplikacja na smartfony oraz tablety, która umożliwia producentom drobiu wczesną ocenę poziomu stresu cieplnego u115 ptaków z wyprzedzeniem do 5 dni i w razie potrzeby podejmowanie szybkich działań poprzez dostosowanie praktyk i żywienia zwierząt. Specjaliści podają, że mocną stroną aplikacji są:

  • szybkie przewidywanie epizodów stresu cieplnego;
  • pomoc w prowadzeniu polityki dobrostanu zwierząt w gospodarstwach produkcyjnych;
  • bezpłatny dostęp do aplikacji kompatybilnej z systemem iOS i Android;
  • aplikacja jest łatwa i praktyczna w użyciu;
  • może być stosowana we wszystkich typach gospodarstw -niezależnie od kierunku produkcji (www.poultryworld.net).
© 2020 Pro Agricola dom wydawniczy

Wykryto AdBlocka

 

Utrzymanie tej strony jest możliwe dzięki przychodom z reklam.
Aby móc dalej przeglądać tę stronę, prosimy o wyłączenie AdBlocka.