Strefa Drób

Rusza ZUBR II

Agrolok117

 

W związku z dużym zainteresowaniem unikalnymi komponentami białkowymi polskiego pochodzenia, w czerwcu Zakład Uszlachetniania Białka Roślinnego (ZUBR) w Osieku uruchomi nową linię produkcyjną. Wzrośnie nie tylko ilość dostępnych produktów, ale również zapotrzebowanie na surowce. Do portfolio produktów dołączy także Prosoja Bona, stworzona z myślą o drobiu.

     W 2018 roku w Osieku (pow. brodnicki, woj. kujawsko-pomorskie) uruchomiono Zakład Uszlachetniania Białka Roślinnego (ZUBR) – fabrykę wyróżniającą się unikalnym na polskim rynku procesem obróbki nasion roślin oleistych i białkowych. Budowa ZUBR-a miała stanowić odpowiedź na rosnący popyt na komponenty paszowe spełniające wymagania nowoczesnej produkcji zwierzęcej. Jednym z celów było wyjście naprzeciw polityce „bezpieczeństwa białkowego” UE, która zakłada rozwój produkcji i przetwórstwa jak największej ilości rodzimych roślin białkowych. Celem wyartykułowanym już na poziomie nazwy Zakładu, jest przede wszystkim dbałość o białko i jego zalety, jako głównego komponentu pozyskiwanego z nasion soi i rzepaku. 

  • ZUBR gwarancja jakości

     Wszystkie te założenia udało się przenieść na rzeczywistość. W ramach tego powstały: polskie produkty z polskich surowców produkowane w krajowej fabryce (Amirap firmuje się znakiem PRODUKT POLSKI, natomiast Prosoja – JESTEM STĄD), sprzedawane w Polsce i kilku krajach Europy Zachodniej. Stabilny produkt o licznych walorach116 jakościowych, (m.in. wysoka smakowitość, wysoka strawność, produkt naturalny, bez udziału substancji chemicznych), a przy tym cechujący się wysoką powtarzalnością, gwarantujacą ekonomiczne rozwiązania żywieniowe.

  • Rusza ZUBR II

     Zakład Uszlachetniania Białka Roślinnego bardzo szybko wyrobił sobie markę u hodowców wszystkich grup zwierząt, producentów pasz, znajdując swoje miejsce na polskiej mapie środków żywienia zwierząt. W związku z rosnącym zapotrzebowaniem na produkty rodzimej produkcji, a także oczekiwaniami ze strony rynku żywieniowego, konieczne stało się powiększenie fabryki o kolejne obiekty. Decyzję tę podjęto zaledwie dwa lata po uruchomieniu zakładu w pierwotnym kształcie. Nowe linie produkcyjne w ZUBR II ruszą w czerwcu bieżącego roku. – Już w trakcie budowy pierwszego Zakładu Uszlachetniania Białka Roślinnego przygotowaliśmy fundamenty pod rozbudowę – przyznaje dyrektor ds. technologii ZUBR – Mariusz Grzędzicki. – Mieliśmy nadzieję, że nasze nowe komponenty sojowe i rzepakowe po kilku latach będą na tyle konkurencyjne w porównaniu do istniejących na rynku komponentów białkowych, że będziemy rozbudowywać obecny zakład. Nie spodziewaliśmy się, że nastąpi to w tak krótkim czasie. W ZUBR II powstają linie produkcyjne, na których produkowane będą innowacyjne komponenty sojowe i rzepakowe. Poza tym, w zakładzie, oprócz oleju paszowego oraz oleju na potrzeby biopaliw, w 118procesie tłoczenia pozyskiwany będzie olej rzepakowy z pierwszego tłoczenia na zimno do celów spożywczych Jak dodaje Mariusz Grzędzicki, technologie zastosowane w pierwotnej i dobudowanej części zakładu są do siebie podobne, jednak nie takie same. – W nowym zakładzie produkować będziemy dwa innowacyjne produkty: sojowy i rzepakowy. Komponent sojowy, dedykowany głównie dla drobiu i trzody, będzie cechował sie optymalną zawartością tłuszczu o bardzo wysokiej przyswajalności przy zachowaniu wyjątkowej dbałości o jakość dostarczanego białka. Do tych produktów i możliwości ich produkcji przekonaliśmy Narodowe Centrum Badań i Rozwoju – zauważa dyrektor ds. technologii. Warto bowiem dodać, że rozbudowa Zakładu Uszlachetniania Białka Roślinnego to nie tylko produkcja większej ilości dotychczasowych, dobrze znanych hodowcom bydła, trzody i drobiu komponentów z linii Prosoja (pierwotnie znana jako Protina): Prosoja Standard, Prosoja Fat oraz linii Amirap: Amirap Standard, Amirap Efekt. Do portfolio produktów Zakładu Uszlachetniania Białka Roślinnego Roślinnego dołącza bowiem Prosoja Bona – unikalny komponent paszowy stworzony z myślą o drobiu. 

     Uzupełnieniem bogatej oferty surowców do produkcji pasz będą również oleje, zarówno te rzepakowe jak i sojowe. Przy procesie ich produkcji najwyższa uwaga została skupiliona na optymalnym doborze temperatur procesu tłoczenia ziarna.

     Dzięki rozbudowie Zakładu Uszlachetniania Białka Roślinnego, łączna dobowa produkcja wzrośnie z 720 ton aż do 1920 ton. Wraz ze wzrostem produkcji zwierzęcej w Polsce, rośnie zapotrzebowanie na krajowy surowiec białkowy. W obliczu obecnych zmian rynkowych i geopolitycznych, krajowa produkcja jest niezwykle istotna i cenna w zapewnieniu ciągłości dostaw surowców białkowych i energetycznych.

© 2020 Pro Agricola dom wydawniczy

Wykryto AdBlocka

 

Utrzymanie tej strony jest możliwe dzięki przychodom z reklam.
Aby móc dalej przeglądać tę stronę, prosimy o wyłączenie AdBlocka.