Strefa Drób

Hodowca Drobiu 2/2013

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W numerze:

  1. Rola substancji czynnych w ziołach Katarzyna Jankowska
  2. Właściwa mikroflora przewodu pokarmowego drobiu Agnieszka Wilczek-Jagiełło
  3. Kwasy omega-3 i omega-6 w produkcji drobiu Anna Wilkanowska
  4. Zboża pastewne źródłem energii w paszach dla drobiu Alina Rachwał
  5. Wartość pokarmowa aktualnie uprawianych w Polsce roślin strączkowych Agnieszka Misiura
  6. Ryzyko skarmiania pasz z mikotoksynami Wojciech Grudzień
  7. Jak ubić by nie skrzywdzić? Stanisław Wężyk, Ryszard Gilewski
  8. Cud w Botswanie Jan M.Fijor
  9. Profilaktyka na fermach drobiu Bartosz Korytkowski
  10. Ubój rytualny tradycyjna metoda czy okrutne morderstwo? Robert Nowakowski

 

Kup prenumeratę, dostaniesz gratis segregator i Katalog Firm Drobiarskich - 95 zł  TUTAJ

Kwasy omega-3 i omega-6 w produkcji drobiu

Rola tłuszczów, a zwłaszcza ich odpowiednie proporcje, jest istotna. Wiadomo, że lipidy, inaczej zwane kwasami tłuszczowymi, odgrywają ważną rolę w organizmie. Kwasy tłuszczowe to związki o różnorodnej budowie chemicznej i wielu istotnych funkcjach biologicznych. Na szczególną uwagę, z punktu widzenia profilaktyki i leczenia chorób cywilizacyjnych, zasługują kwasy omega-3 i omega-6, których obecność jest niezbędna do funkcjonowania zarówno organizmu ludzkiego jak i zwierzęcego. Wymagają one jednak stałego uzupełniania z zewnątrz, zwłaszcza kwasy omega-3, ze względu na niewystarczającą ich syntezę w ustroju.

 

Właściwa mikroflora przewodu pokarmowego drobiu

Praca hodowlana w przypadku kurcząt rzeźnych ma na celu m.in. poprawę ich zdrowotności oraz mięsności. Obecnie udział mięśni piersiowych w masie ciała osiąga nawet 18% (podczas gdy w latach 50 XX wieku wynosił jedynie ok. 9%). Jednocześnie doszło do innych zmian w proporcji narządów wewnętrznych tj. zmniejszenia masy serca ptaków i do wydłużenia jelita (większa powierzchnia wchłaniania związana jest z większymi potrzebami pokarmowymi rosnących ptaków).

 

Ubój rytualny tradycyjna metoda czy okrutne morderstwo?

Wokół nowoczesnych form produkcji zwierzęcej tworzą się niesamowite legendy – baśnie tysiąca i jednej nocy są przy nich pozbawione fantazji, a twórcy filmów grozy z pewnością mogą czerpać inspirację z pomysłowości „eko-znawców”.

 

Tagi:

Ryzyko skarmiania pasz z mikotoksynami

Obecnie rzadko spotyka się kliniczne postacie zatrucia mikotoksynami. Dzisiaj obserwuje się zazwyczaj ich negatywny skutek w paszy na parametry produkcyjne u zwierząt. Dlatego też pasze pełnoporcjowe zawierają dodatek substancji, które je wiążą. Problem jednak istnieje i to dlatego, iż zarówno skuteczność absorbentów jest jeszcze nie w pełni skuteczna oraz dlatego, że na rynku są obecne komponenty o różnej jakości pod względem zawartości mikotoksyn.

 

Przez profilaktykę na fermach drobiu należałoby rozumieć cały zespół różnych czynników zmierzających do poprawy warunków środowiska podczas procesu produkcyjnego, jak też poprawy zdrowia i wydajności ptaków. Wszystkie sposoby zabezpieczające fermy drobiu przed patogenami (a zwłaszcza programy profilaktyczne) mają na celu zwiększenie produkcyjności i opłacalności hodowli poprzez ograniczenie upadków drobiu wynikających z zachorowań.

 

Wartość pokarmowa aktualnie uprawianych w Polsce roślin strączkowych

Pasze stosowane w żywieniu drobiu w porównaniu z paszami używanymi w żywieniu pozostałych zwierząt gospodarskich powinny odznaczać się dużą koncentracją składników pokarmowych. Jedynie podobne żywienie obserwujemy u trzody chlewnej, której potrzeby pokarmowe są zbliżone do potrzeb drobiu. Unika się podawania pasz o dużej zawartości włókna surowego i wody z powodu szczególnej budowy przewodu pokarmowego drobiu, jak również wysokich potrzeb pokarmowych intensywnie rosnących czy niosących się ptaków.

 

Rola substancji czynnych w ziołach

Aby zminimalizować zagrożenie chorobami, a tym samym znacznie podwyższyć stopień odporności ptaków stosuje się w żywieniu „roślinną alternatywę” dla antybiotyków i sulfonamidów. Są to preparaty ziołowe, które wykorzystuje się zarówno w medycynie ludzkiej i weterynaryjnej. Stanowią one ważny element profilaktyki chowu oraz poprawiają jakość żywienia zwierząt, w tym także drobiu. Zawierają bowiem cenne składniki odżywcze oraz witaminy.

 

 

Jak ubić by nie skrzywdzić?

W związku z tendencjami światowymi, szczególnie nasilonymi w krajach Unii Europejskiej, zmierzającymi do poprawy dobrostanu w chowie i transporcie zwierząt gospodarskich, w komisjach Parlamentu Europejskiego i poszczególnych krajach, trwają prace nad określeniem jednolitego stanowiska i dotyczącego postępowania w czasie ubojów zwierząt.

 

Tagi:
© 2020 Pro Agricola dom wydawniczy

Wykryto AdBlocka

 

Utrzymanie tej strony jest możliwe dzięki przychodom z reklam.
Aby móc dalej przeglądać tę stronę, prosimy o wyłączenie AdBlocka.