Strefa Drób

Combi-tunel System na każdą pogodę

SKOV – Klimat dla wzrostu

Od ponad 40 lat systemy i rozwiązania firmy SKOV zapewniają zwierzętom optymalne warunki klimatyczne, umożliwiające ich prawidłowy rozwój i gwarantujące najwyższy możliwy poziom produktywności hodowli.
Systemy wentylacyjne SKOV każdego dnia zapewniają wentylację dla milionów zwierząt na całym świecie. Systemy wentylacji SKOV są instalowane na całym świecie. Dysponujemy systemami dostosowanymi do różnych warunków klimatycznych. Tworzymy klimat dla wzrostu, niezależnie od tego, gdzie nasi klienci i partnerzy prowadzą swoją działalność.

 Cel wentylacji


Wobec systemów klimatyzacji dla budynków inwentarskich stawia się wysokie wymagania, aby zapewnić precyzyjne dostosowanie temperatury, wilgotności powietrza oraz prędkości przepływu powietrza w celu stworzenia optymalnych warunków. Zwierzęta wysoko udoskonalonych ras w połączeniu z wysokim zagęszczeniem hodowli wymagają precyzyjnej regulacji klimatu.
Jeżeli wilgotność powietrza wzrasta, zwierzęta odczują wyższą temperaturę nawet wtedy, gdy pozostanie ona niezmieniona. Na podobnej zasadzie, niska wilgotność może spowodować, że zwierzęta będą odczuwać niższą temperaturę nawet wtedy, gdy nie została obniżona.
Zupełnie przeciwna zasada dotyczy prędkości powietrza. Jeżeli wzrasta, zwierzęta odczują niższą temperaturę nawet wtedy, gdy temperatura pozostanie niezmieniona.
Jest tylko jedna prawidłowa temperatura – jeżeli nie zostanie utrzymana, to nie będzie możliwe utrzymanie optymalnej wydajności.Konstrukcja systemu Combi-TunnelWentylacja typu Combi-Tunnel

Ten system można stosować w regionach umiarkowanych/subtropikalnych. Wentylacja Combi-Tunnel została zaprojektowana do obszarów, na których występują znaczne różnice temperatur pór roku (gorące lata oraz zimne/chłodne zimy) i/lub duże różnice pomiędzy temperaturą dzienną i nocną. Przy niskiej temperaturze zewnętrznej, system wentyluje zgodnie z zasadą trybu bocznego – powietrze jest pobierane przez czerpnie ścienne i odprowadzane przez kominy w dachu lub wentylatory ścienne. Przy wysokiej temperaturze zewnętrznej system wentyluje zgodnie z zasadą tunelu. Powietrze jest pobierane przez podkłady chłodzące i odprowadzane przez duże wentylatory w ścianach szczytowych po przeciwległej stronie budynku. Wytworzony zostaje przepływ chłodnego powietrza wzdłuż budynku. Nierzadko możliwe jest osiągnięcie efektu chłodzącego rzędu 10–25°C. System Combi-Tunnel jest w stu procentach elastyczny i można go dostosowywać do dowolnego typu hodowli oraz prawie wszystkich budynków inwentarskich. System zapewnia także stabilny klimat wewnątrz budynku przez cały rok.

System Combi-Tunnel składa się z:


■    Czerpnia powietrza
W trybie bocznym świeże powietrze jest doprowadzane przez czerpnie ścienne DA 1211/1911. W trybie tunelowym świeże powietrze jest doprowadzane na jednym końcu poprzez otwory boczne sterowane przez mechanizm zębatkowy – otwory są wykonane z podkładami chłodzącymi.
■    Wylot powietrza
W trybie bocznym powietrze jest odprowadzane przez jednostki wydechowe DA 600/920 w połączeniu z wentylatorami ściennymi. W trybie tunelowym powietrze jest odprowadzane przez wentylatory w ścianach szczytowych.
■    Sterownie klimatem    DOL 534/539 zapewnia wydajne i precyzyjne sterowanie klimatem.
■    Powiązanie
Silnik wyciągarki DA 75, cięgło, przewody i inne wytrzymałe części mechaniczne.

Do systemu można dodać alarm, funkcje otwierania awaryjnego oraz chłodzenia wysokociśnieniowego, a także system FarmOnline®.

Czerpnia powietrza

Przy niskiej temperaturze zewnętrznej pobór powietrza jest realizowany przez czerpnie ścienne. Przy wysokiej temperaturze zewnętrznej pobór powietrza odbywa się przez otwory tunelowe z podkładami chłodzącymi w jednym końcu budynku. Otwieranie/zamykanie tych otworów jest sterowane przez mechanizm zębatkowy.
Czerpnia powietrza
DA 1200/1211/1911
DA 1200/1211/1911 to seria czerpni powietrza przeznaczonych do wbudowywania w ściany betonowe lub mocowania do wewnętrznych ścianek o lekkiej konstrukcji.

Charakterystyka urządzeń DA 1200/1211/1911
■    Płyta kierunkowa powietrza kieruje strumienie powietrza w optymalnym kierunku wzdłuż sufitu.
■    Żaluzja wzmocniona metalową taśmą zapewnia szczelne zamykanie czerpni.
■    Uszczelniona żaluzja przeciwdziała powstawaniu skroplin.
■    Szybkie i łatwe do czyszczenia myjką wysokociśnieniową.
■    Dostępne z pułapkami świetlnymi i drobną siatką
■    Możliwość montażu pułapki świetlnej na DA 1211.

System rynien i podkładów chłodzących
Chłodzenie podkładami jest stosowane do schładzania dużych ilości powietrza. Świeże powietrze przepływa przez podkłady chłodzące zroszone wodą, wytwarzając chłodzący przepływ powietrza w całym budynku.
Podkłady chłodzące są zamontowane w elastycznym systemie rynien, w którym zbiornik wody jest zintegrowany w rynnie dolnej.


System rynien i podkładów chłodzących – charakterystyka
■    Recyrkulacja dużych ilości wody, co pozwala osiągnąć wysoki efekt chłodzący.
■    Podkłady renomowanej marki o długim okresie trwałości użytkowej.
■    Funkcja separacji usuwa sól z recyrkulo    wanej wody i zapobiega akumulacji soli.
■    Zbiornik wody zintegrowany z systemem rynien – nie ma potrzeby zastosowania oddzielnego zbiornika wody.
■    System „klik” zapewnia szybki montaż i demontaż podkładów.

Mechanizm zębatkowy
Zębatkowy mechanizm zamykający jest kompletnym rozwiązaniem, dla którego SKOV dostarcza krytyczne podzespoły.

Charakterystyka mechanizmu zębatkowego
■    Czerpnię powietrza można zabudować jednym lub kilkoma panelami.
■    Mocny silnik jest montowany bezpośrednio na rurach i pracuje bez przewodów i innych części mechanicznych.
Alternatywą dla mechanizmu zębatkowego jest system „Tunnel Door Light”. Tunnel Door Light to bardzo elastyczny, lekki system, który można dostosować do większości materiałów, z których wykonane są drzwiczki.Wylot powietrza


Przy niskiej temperaturze zewnętrznej odprowadzanie powietrza jest realizowane przez jednostki wydechowe DA 600/DA 920 lub wentylatory ścienne. Przy wysokiej temperaturze zewnętrznej odprowadzanie powietrza wykonują duże wentylatory w ścianach szczytowych.Jednostka wydechowa DA 600/DA 920
DA 600/920 jest skonstruowany w taki sposób, że wentylator wewnątrz komina zapewnia najwyższą możliwą wydajność przy najniższym możliwym poborze mocy. Zostaje to osiągnięte bez zmniejszenia stabilności ciśnieniowej komina. Jednostkę wydechową DA 600/920 można dostosować do danego budynku w zakresie kąta nachylenia dachu, koloru, miejsca instalacji z boku lub na kalenicy, poddasza itp.
Charakterystyka
DA 600/DA 920
■    Aerodynamiczna konstrukcja – wysoka wydajność przy niskim poborze mocy.
■    Gładka powierzchnia, do której nie przylega brud, odporna na czyszczenie wysokociśnieniowe.
■    Materiał wysokoudarowy.
■    Montaż z boku, na kalenicy lub na ścianie.
■    Moduł ochrony środowiska, który zwiększa wysokość na jakiej odprowadzane jest powietrze.
■    Plastik nadający się do recyklingu.
Jednostki wydechowe DA 600/920 można montować na ścianach, co pozwala na ich użycie w połączeniu z innymi rodzajami wentylatorów ściennych.

Wentylatory w ścianach szczytowych
Wentylatory w ścianach szczytowych sprawdzają się znakomicie przy wysokich temperaturach zewnętrznych, gdy następuje wentylacja dużych ilości powietrza.

Charakterystyka wentylatorów ściennych oraz wentylatorów w ścianach szczytowych
■    Obudowa wentylatora jest wykonana z płyty ze stali ocynkowanej.
■    Nieprzerwanie czyste łopaty wentylatorów.
■    Odporne na czyszczenie wysokociśnieniowe.
■    Wyrzutnia powietrza zapobiega przypadkowemu otwarciu w czasie wietrznej pogody.
■    Wyrzutnia zamyka się szczelnie, gdy wentylator nie pracuje, co zapobiega niepotrzebnemu pobie-
raniu powietrza.
■    Uszczelniona pokrywa zapobiega     przedostawaniu się kurzu i wilgoci, gdy wentylator nie pracuje, np. zimą.
■    Pułapka świetlna zapewnia wysoki poziom przyciemnienia światła i niewielką utratę ciśnienia.

Sterowanie klimatem


Komputer DOL 534/539 posiada duży wyświetlacz graficzny, który służy również jako ekran dotykowy umożliwiający nawigację przez opcje menu komputera budynku. Menu są proste i logicznie zaprojektowane. System umożliwia opcjonalny wybór osobistych skrótów na stronie głównej. Funkcje używane codziennie znajdują się na najwyższym poziomie w strukturze menu. DOL 534 to komputer klimatyczny, natomiast DOL 539 to połączony komputer klimatyczny i hodowlany.

Funkcje klimatyczne DOL 534/539
Komputer DOL 534/539 obsługuje niesamowitą liczbę funkcji, które umożliwiają automatyzację i sterowanie hodowlą:
■    Zaawansowane sterowanie klimatem Combi-Tunnel – jedna lub dwie strefy.
■    Układ sterowania wentylatorem Multi-Step®.
■    Kontrola CO2.
■    Alarm przy zbyt wysokim lub zbyt niskim ciśnieniu ujemnym.
■    Wyświetlanie „efektu chłodu” i temperatur efektywnych.
■    Sterowanie wilgotnością z/bez ogrzewania.
■    Pliki rejestru alarmów i pracy.
■    Rozbudowane funkcje alarmowe.
■    Technologia regulacji PID.
■    Sterowanie w zależności od temperatury zewnętrznej.

Powiązanie

Z poszczególnymi podzespołami, podsystemami i systemami dostarczany jest zestaw montażowy, który zawiera wszystkie niezbędne części – podkładki, przewody, śruby, łączniki, koła pasowe itp. Należy bezwzględnie zapewnić prawi-dłowe połączenie wszystkich elementów układu wentylacji w celu zagwarantowania optymalnego wykorzystania systemu.

Silnik wyciągarki DA 75
DA 75A to seria bardzo wytrzymałych i kompaktowych silników wyciągarek, zaprojektowanych specjalnie do sterowania czerpniami w systemach wentylacyjnych.

Charakterystyka DA 75
■    Może otwierać maksymalnie 128 czerpni ściennych.
■    Przełączniki otwierania/zamykania do sterowania ręcznego.
■    Wersja 24 V może być używana do otwierania awaryjnego.
■    Mechaniczne pomijanie otwierania awaryjnego.

System alarmowy


DOL 2200 to elastyczny i niezawodny, bezawaryjny system alarmowy, który można szybko i łatwo dostosować do bieżącej produkcji.

Charakterystyka DOL 2200
■    Alarmowanie poprzez alarm lokalny lub telefon.
■    Z wbudowanym modułem do linii stacjonarnej lub GSM.
■    Może monitorować temperaturę w dziesięciu sekcjach.
■    Moduł rozszerzenia – dziesięć dodatkowych wejść alarmowych.
■    Podstawowe informacje pokazywane na ekranie graficznym.
■    Komputer głosowy – Alarm głosowy – Komunikaty głosowe
■    Kompensacja wysokiej temperatury zewnętrznej.

Otwieranie awaryjne


W nowoczesnych zakładach produkcyjnych, gdzie zagęszczenie hodowli jest wysokie, zwyczajne zgłoszenie alarmowe dotyczące awarii wentylacji jest niewystarczające, ponieważ taka awaria wymaga natychmiastowej interwencji.

System awaryjnego otwierania DOL 278 – WŁ./WYŁ.
Wraz z komputerem klimatycznym firmy SKOV system DOL 278 stanowi niezależny awaryjny system otwierania, służący do całkowitego otwierania układu wentylacji w przypadku awarii zasilania lub awarii mechanicznej. Sama funkcja otwierania awaryjnego jest zintegrowana z komputerem klimatycznym; z systemu DOL 278 pobierana jest wyłącznie energia potrzebna do otwarcia układu wentylacji. W przypadku awarii zasilania wymuszone jest otwarcie podłączonych czerpni oraz wylotów powietrza, a system otwierania awaryjnego otwiera się całkowicie.

Wysokociśnieniowe chłodzenie

Instalacja funkcji chłodzenia wysokociśnieniowego może opóźnić i wyrównać przejście z trybu bocznego do trybu tunelowego. System chłodzenia wysoko-ciśnieniowego zapewnia więcej niż tylko chłodzenie.

Wysokociśnieniowy system chłodzący DA 2000
W przypadku chłodzenia wysokociśnieniowego powietrze jest mieszane z drobno rozpyloną parą wodną. Chłodzi ona powietrze w budynku podczas procesu odparowywania. Prawidłowo ustawione chłodze-
nie wysokociśnieniowe pozwala zmniejszyć temperaturę w budynku
o 2-10°C. Dysza jest zamontowana na stałe na opatentowanym zacisku do dysz FlexClamp, co umożliwia jej prosty montaż na rurach i demontaż.
System wysokociśnieniowy może również być używany do nawilżania powietrza i wiązania kurzu.
Ponadto, system wysokociśnieniowy pozwala na spłukanie i zdezynfekowanie budynku przed wprowadzeniem nowego stada.
FarmOnline®Management


Dostęp do danych zawsze i wszędzie


FarmOnline® to narzędzie do zarządzania opracowane przez firmę SKOV dla wciąż powiększających się ferm trzody chlewnej i drobiu. System umożliwia osiąganie najwyższego możliwego poziomu produktywności gospodarstwa. Rozwiązanie FarmOnline® obejmuje centralne monitorowanie komputerów z kilku budynków i graficzne prezentowanie zebranych danych.
Klimat

Po zapoznaniu się z różnymi ekranami przeglądowymi ekran klimatu pozwala na bardziej szczegółową kontrolę warunków klimatycznych. Wybrane kluczowe wartości dotyczące temperatury, wilgotności, chłodzenia, ogrzewania i wentylacji są wyświetlane w postaci przejrzystych elementów graficznych, w których ustawienia można zmieniać w czasie rzeczywistym. Efektywna funkcja Climate History systemu FarmOnline® umożliwia przechowywanie danych nawet przez pięć lat.

Produkcja brojlerów


Moduł FarmOnline® przedstawia wiele danych produkcyjnych dotyczących hodowli brojlerów w postaci przejrzystych elementów graficznych, zapewniając użytkownikowi szybki przegląd oraz możliwość przeprowadzania głębokich analiz.
Wyświetlając bieżące oraz historyczne dane dotyczące śmiertelności, wagi oraz zużycia paszy system FarmOnline umożliwia śledzenie rozwoju poszczególnych partii oraz porównywanie partii, danych odniesienia oraz poprzednich partii.

Moduł Management


Moduł FarmOnline® Management ułatwia producentom dbanie o to, aby systemy we wszystkich budynkach na wszystkich fermach działały zgodnie z zaplanowanymi ustawieniami i strategiami. Oprogramowanie w wyraźny sposób pokazuje wszelkie odchylenia, dzięki czemu producent może łatwo pilnować prawidłowej konfiguracji kontrolerów.

 

Inwest Agro

© 2020 Pro Agricola dom wydawniczy

Wykryto AdBlocka

 

Utrzymanie tej strony jest możliwe dzięki przychodom z reklam.
Aby móc dalej przeglądać tę stronę, prosimy o wyłączenie AdBlocka.