Strefa Trzoda

Innowacyjna gorzelnia z biogazownią w Łanach Wielkich ze zbiornikami Wolf System

W ostatnich dniach listopada otwarto nowoczesną gorzelnię z biogazownią rolniczą w Łanach Wielkich. Inwestycja oparta jest na pełnej współpracy z grupą producentów rolnych. Inwestorem jest spółka Bio-But Sp. z o.o. należąca m.in. do Pana Władysława Butora, który jest jednocześnie właścicielem gospodarstwa rolnego. Zbiorniki do fermentacji substratu w zakładzie w Łanach Wielkich przygotowała śląska firma Wolf System.

 

 

Nowo otwarta gorzelnia z biogazownią rolniczą w Łanach Wielkich (woj. śląskie, gmina Sośnicowice) jest przedsięwzięciem opartym na ścisłej współpracy z grupą producentów rolnych, których członkiem jest Pan Władysław Butor, prezes spółki Bio-But Sp. z o.o.
Do produkcji biogazu wykorzystywany będzie obornik i gnojowica, które są produktami ubocznymi hodowli zwierzęcej, a także wywar pogorzelniany. Surowiec ten pozwala na wyprodukowanie prądu oraz ciepła, które w pełni zabezpieczą produkcję gorzelni. W biogazowni wykorzystywany będzie obornik od 800 sztuk bydła. Dzięki temu do zakładu będzie dostarczanych 40 ton substratu dziennie. Następnie trafi on do specjalnego, ogromnego fermentora, który jest podgrzewany ciepłem wytworzonym w biogazowni, wskutek czego powstaje biogaz, zasilający wytwornicę pary napędzającą gorzelnię. W gorzelni przerabiana jest kukurydza uprawiana w gospodarstwach rolnych grupy producentów. Uzyskuje się z niej alkohol surowy oraz wywar przeznaczony do biogazowni. Z kolei organiczne produkty pofermentacyjne, powstające w trakcie procesu technologicznego, wykorzystywane są jako nawóz do użyźnienia gleby. Biogazownia w Łanach Wielkich posiada moc 0,5MW i wartość ta wystarczy, by w pełni zaopatrzyć gorzelnię w parę technologiczną. Instalację związaną z produkcją biogazu – zbiornik fermentacji pierwotnej i wtórnej (pierścień w pierścieniu) oraz zbiornik osłonowy zbiornika biogazu wybudowała śląska firma Wolf System. Zbiorniki żelbetowe do przechowywania substratu budowane były od sierpnia do listopada 2010 roku. „Inwestycja prowadzona w Łanach Wielkich to przykład idealnego wykorzystania produktów ubocznych w produkcji rolnej do produkcji biogazu. Ścisła współpraca pomiędzy gospodarstwami rolnymi a gorzelnią z biogazownią to układ, który w pełni wpisuje się w ideę wykorzystywania odnawialnych źródeł energii. Cieszę się, że Wolf System mógł brać udział w budowie tego proekologicznego zakładu” – wyjaśnia Rajmund Reichel, Dyrektor Działu Zbiorników w firmie Wolf System.
Gorzelnia z biogazownią w Łanach Wielkich to kolejny, obok biogazowni w Kostkowicach oraz niedawno rozpoczętej inwestycji w Rzeczycach, śląski producent biogazu ze zbiornikami od Wolf System. Dalszy rozwój bioelektrowni produkujących energię z odnawialnych źródeł pozwoli zabezpieczyć dostawy zielonej energii w całym kraju. Przykład ze Śląska pokazuje, że powstające lokalnie przedsiębiorstwa produkujące energię w oparciu o ścisłą współpracę z gospodarstwami rolnymi stanowią przyszłość i bezpieczeństwo polskiej energetyki.

Wolf System Sp. z o.o.
ul. Budowlana 17, 41-100 Siemianowice Śląskie
tel. (32) 60-53-700,   www.wolfsystem.pl

 

© 2020 Pro Agricola dom wydawniczy

Wykryto AdBlocka

 

Utrzymanie tej strony jest możliwe dzięki przychodom z reklam.
Aby móc dalej przeglądać tę stronę, prosimy o wyłączenie AdBlocka.