Strefa Trzoda

Z teczki lekarza weterynarii - żelazo

lek wet. Wojciech Grudzień

Pytanie 1:
W jakim wieku i w jakich dawkach należy prawidłowo stosować preparaty żelazowe w iniekcji. Pytam, ponieważ na opakowaniach jest napisane 1-2 ml w zależności od stanu zwierzęcia?


ODP:
Najkorzystniej jest podawać żelazo między 14 a 21 dniem życia, gdy jeszcze w krwioobiegu prosięcia są krwinki płodowe. Preparaty dostępne na rynku stosuje się zazwyczaj: 1 ml/szt. jako profilaktyka oraz 2 ml/szt. jako leczenie anemii prosiąt. Należy jednak pamiętać, aby podawać żelazo tylko, gdy nie ma biegunek.

 

Pytanie 2:
Od kiedy należy zacząć dokarmiać prosięta tak, aby zmniejszyć problem biegunek przy odsadzeniach?

ODP:
Nie można w pełni zapobiec stresowi poodsadzeniowemu. Dzisiaj zaleca się podawanie paszy np. superprestarter już od 4 dnia życia. Co prawda początkowe zainteresowanie prosiąt paszą może być małe. Istnieje jednak opcja, by podawać do karmy dla loch jak i do superprestartera dodatku zapachowego np. wanilii. Wtedy prosięta kojarzą zapach mleka z superprestarterem i chętniej go pobierają. Należy pamiętać, że im szybciej zwierzę zacznie jeść pokarmy stałe, tym mniej problemów będzie w przyszłość z odsadzeniem pod względem żywieniowym. ■

 

© 2020 Pro Agricola dom wydawniczy

Wykryto AdBlocka

 

Utrzymanie tej strony jest możliwe dzięki przychodom z reklam.
Aby móc dalej przeglądać tę stronę, prosimy o wyłączenie AdBlocka.