Strefa Trzoda

Energooszczędność w chlewni

Drożejące nośniki energii oraz zwiększające się wymogi w hodowli trzody chlewnej stają się coraz ważniejszym kryterium już na etapie planowania budowy, bądź modernizacji istniejących obiektów hodowlanych. Efekt ekonomiczny liczy się nie tylko w momencie projektowania oraz realizacji inwestycji, lecz przede wszystkim podczas użytkowania obiektów. Dlatego wybór technologii budowy podejmowany jest coraz częściej w oparciu o przyszłe oszczędności związane ze zużyciem energii oraz trwałością i konserwacją budynku.

 

 

Nowoczesne i trwałe budowanie ze względu na zmieniające się standardy, wysokie koszty finansowania inwestycji i niską opłacalność produkcji wymaga stosowania rozwiązań umożliwiających wydłużenie okresu amortyzacji. Przy wyborze technologii budowy obiektów rolniczych często ulegamy opinii tzw. „lokalnych fachowców” lub kopiujemy rozwiązania stosowane w budownictwie przemysłowym (bo są szybkie i tanie), jak choćby niektóre płyty dachowe, których producenci nie udzielają gwarancji wieloletnich na stosowanie ich w agresywnym środowisku hodowlanym. Nie inaczej ma się sprawa z parametrami budynku, a w szczególności z jego izolacyjnością cieplną. Wielu inwestorów ulega opiniom, że niektóre budynki nie muszą być w ogóle izolowane, zapominając, że coś co się sprawdza w klimacie Europy Zachodniej nie sprawdzi się w Polsce powodując wzrost zużycia energii, spożycia paszy i innych kosztów istotnych dla rentowności produkcji.


Termoizolacyjne płyty laminowane z poliuretanu stanowią sposób na stworzenie rozwiązania energooszczędnego, trwałego i gwarantującego higienę, estetykę i ostatecznie dobrostan zwierząt. Poliuretanowe płyty w miękkiej okładzinie z laminatu lub aluminium najlepiej sprawdzają się nie tylko jako ocieplenie, lecz również jako łatwe w utrzymaniu czystości wykończenie sufitu/dachu w budynkach inwentarskich. Poniżej pragniemy przedstawić państwu zalety oraz możliwości wynikające z zastosowania tych produktów w obiektach hodowlanych.


Wydłużenie okresu amortyzacji
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dzięki zastosowaniu specjalnych okładzin materiał jest trwały i odporny na oddziaływanie agresywnego środowiska w budynku hodowlanym. Fakt ten gwarantuje długą żywotność ocieplenia i w połączeniu z odpowiednim pokryciem dachowym zapobiega rozszczelnieniom, przeciekom oraz korozji na połączeniach w sposób tak przecież charakterystyczny dla np. płyt warstwowych.


Estetyka, higiena i wentylacja

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dzięki zasłonięciu konstrukcji dachowej płytą ociepleniową materiał nie tylko pozwala na prawidłowy ruch powietrza, poprawiając wentylację wymuszoną wewnątrz obiektu, lecz również dzięki gładkiej powierzchni gwarantuje estetykę i łatwość utrzymania czystości. Eurothane AL Quattro nie koroduje w trudnym środowisku, ale zapobiega zabrudzeniu i niszczeniu konstrukcji dachu, co niestety widoczne jest w przypadku stosowania wykończenia np. płytą warstwową. Poza tym ryzyko powstawania skroplin charakterystycznych dla wykończeń metalowych zostaje zredukowane praktycznie do zera.


Energooszczędność
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Najwyższej jakości poliuretan zastosowany w belgijskich płytach Eurothane AL i Powerline opatrzony certyfikatami gwarantującymi deklarowane parametry cieplne, pokryty laminatem lub cienkim aluminium to nie tylko dobra izolacja, lecz również zabezpieczenie przed zbędną akumulacją energii w warstwie sufitu/dachu wykonanego z blachy lub płyty warstwowej. Osiągnięta w ten sposób kilkuprocentowa oszczędność drożejącej co roku energii spowoduje wzrost rentowności produkcji trzody.Oszczędności na etapie budowy
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Niska waga materiału powoduje możliwość zastosowania rozwiązań, które po dokładnym rozliczeniu kosztów budowy z ujęciem kosztów nabycia materiału oraz całej robocizny nie są droższe od metod tradycyjnych. Dobra izolacja to poza tym ochrona przed zbyt niską temperaturą zimą oraz upałem latem, które stanowią poważny problem dla hodowców i przyczyniają się do poważnych strat produkcyjnych.


Charakterystyka płyt
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Najczęściej stosowanym rodzajem płyt poliuretanowych w budynkach hodowli świń jest materiał o grubości 50-60 mm pokryty laminatem aluminiowo-plastikowym lub czystym aluminium. System „Quattro” charakteryzuje się zabezpieczonymi krawędziami i montowany jest w profilach plastikowych, gwarantując trwałość oraz możliwość bezpiecznego utrzymania czystości za
pomocą myjek wysokociśnieniowych bez ryzyka uszkodzenia ocieplenia. ■

© 2020 Pro Agricola dom wydawniczy

Wykryto AdBlocka

 

Utrzymanie tej strony jest możliwe dzięki przychodom z reklam.
Aby móc dalej przeglądać tę stronę, prosimy o wyłączenie AdBlocka.