Strefa Indyk

KONFERENCJA GERCZAK - AVIAGEN

11 czerwca 2014 r. w Jażdżówkach k. Iławy odbyła się kolejna konferencja z cyklu organizowanych przez Wylęgarnię Indyków Nord-Pol Hatchery Gerczak spotkań z hodowcami indyka przy udziale przedstawicieli firmy Aviagen Turkeys Ltd.– największego producenta stad reprodukcyjnych indyka w Europie. Wcześniej podobna konferencja odbyła się w Kalsku koło Świebodzina z udziałem hodowców indyka zrzeszonych w grupie Indyk Lubuski.

Tematem obu konferencji były zdrowotne aspekty odchowu indyków, przy uwzględnieniu bioasekuracji i polityki jakości stosowanej na rodzicielskich fermach indyków Nord-Pol Hatchery Gerczak.


    Zainteresowanie konferencją było bardzo duże ze strony hodowców z regionu naszego województwa, przedstawicieli firm paszowych oraz ubojni i lekarzy weterynarii.
    Gości przywitał właściciel firmy Anatol Gerczak, który przedstawił perspektywy rozwoju wylęgarni z uwzględnieniem ferm rodzicielskich. W zamierzeniu rozbudowa ferm rodzicielskich skupionych na produkcji jaj wylęgowych Big-6 ma zapewnić 100% produkcji Wylęgarni w pisklęta Big-6, natomiast pisklęta Hybrid Converter nadal będą produkowane z jaj zakupionych z Kanady (Cuddy Farms). Dzięki inwestycjom we własne stada rodzicielskie Big-6 oraz sprawdzonemu wieloletniemu dostawcy jaj wylęgowych typu Hybrid firma ma pełną kontrolę nad jakością jaj wylęgowych, co w rezultacie wpływa na produkcję najwyższej jakości piskląt indyczych.
    W dalszej kolejności wystąpił Richard Hutchinson – przedstawiciel Aviagen Turkeys Ltd, światowego lidera w produkcji indyczych stad zarodowych, którego firma dostarcza stada rodzicielskie na fermy własne Nord-Pol Hatchery Gerczak.
    W swoim referacie zaprezentował cały cykl i kryteria selekcjonowania stad prarodzicielskich produkujących rodziców stad na nioski jaj wylęgowych. Richard Hutchinson zwrócił szczególną uwagę na cele firmy Aviagen, które skupione są na poprawie mięsności indyków oraz zdrowotności stad ze szczególnym uwzględnieniem wytrzymałości nóg.
    Wykład na temat bioasekuracji oraz polityki jakości stosowanych na fermach rodzicielskich Nord-Pol Hatchery Gerczak wygłosił dr Carlo Norci – odpowiedzialny w Aviagen Turkeys Ltd. za opiekę nad stadami rodzicielskimi w Europie oraz poza kontynentem. Dr Carlo Norci przedstawił ogólne założenia właściwej polityki jakości oraz bioasekuracji na fermach rodzicielskich indyków. Zaznaczył przy tym, iż aktualnie fermy rodzicielskie Nord-Pol Hatchery Gerczak są najnowocześniejszymi tego rodzaju fermami w Europie i na świecie. Dodatkowym atutem tych ferm jest ich niezwykle korzystna lokalizacja, co gwarantuje właściwą bioasekurację i zdrowotność indyków. Dr Carlo Norci wskazał jednocześnie, że wykwalifikowani pracownicy oraz personel do obsługi tych ferm, gwarantuje prawidłowe zarządzanie fermami. Wszystkie te działania w rezultacie przekładają się na uzyskiwanie najwyższej jakości jaj wylęgowych.
    Szczegółowe aspekty polityki jakości oraz bioasekuracji na fermach Nord-Pol Hatchery Gerczak przedstawione zostały przez lek. wet. Ireneusza Czajkowskiego, który opiekuje się stadami rodzicielskimi firmy Gerczak.
    Firma aktualnie jest w posiadaniu dwóch ferm odchowu i dwóch nieśnych, które rocznie produkują ok. 4mln jaj wylęgowych. Obiekty wyposażone są m.in. w nowoczesne urządzenia sterujące, dwa rodzaje wentylacji (tunelowa i kominowa), systemy schładzania, pompy do sanityzacji wody, czujniki CO₂, wilgotności, podciśnienia, temperatury, szybkości przepływu powietrza oraz inne systemy niezbędne do produkcji indyczej w najwyższych standardach.
    Fermy są objęte programem bioasekuracji, począwszy od lokalizacji z dala od innych obiektów inwentarskich, poprzez wytyczenie stref „czystej i brudnej” a skończywszy na reżimie sanitarnym obowiązującym wszystkich pracowników (polegającym m.in. na obowiązkowym prysznicu przed wejściem na fermę) oraz zasad pracy na fermie.
    Wszystkie te systemy, programy i procedury zostały wdrożone, aby w dbałości o szczegóły uzyskać jak najwyższą jakość piskląt.
    W konsekwencji wdrażanej polityki jakości zdecydowano się na zewnętrzny audyt ferm rodzicielskich, wylęgarni oraz własnych środków transportowych, w wyniku którego cały proces produkcji od jaj wylęgowych do piskląt oraz ich dystrybucji, objęty został renomowanym certyfikatem jakości QS. Fermy i wylęgarnia uzyskały najwyższy możliwy Status I QS, co będzie weryfikowane kolejnymi cyklicznymi audytami.
    Ostatni z tematów, ściśle związany z komercyjną hodowlą indyka – „Zapalenie jelit u indyków i ich wpływ na tucz”, zaprezentował dr lek. wet. Marcin Andrzejewski, który od początku i na stałe współpracuje z firmą Nord-Pol Hatchery Gerczak. Dr Marcin Andrzejewski w sposób bardzo rzeczowy przedstawił tematykę zapalenia jelit u indyków, co spotkało się z dużym zainteresowaniem odbiorców, tym bardziej, że hodowcy na co dzień spotykają się tego rodzaju problemami, a mają one charakter narastający.
    Po konferencji odbyła się wspólna kolacja, w trakcie której hodowcy wraz z innymi przedstawicielami branży indyczej wymieniali swoje spostrzeżenia i uwagi odnośnie aktualnej sytuacji na rynku sprzedaży mięsa indyczego, jak również podkreślali celowość dalszych tego typu konferencji, które pozwalają poznać się lepiej hodowcy z jego dostawcą piskląt indyczych, jak również sprzyjają integracji całego środowiska.

© 2020 Pro Agricola dom wydawniczy

Wykryto AdBlocka

 

Utrzymanie tej strony jest możliwe dzięki przychodom z reklam.
Aby móc dalej przeglądać tę stronę, prosimy o wyłączenie AdBlocka.