Strefa Indyk

Indyk Polski 43 (2/2013)

Wpływ wysokiej temperatury na zdrowotność indyków

Oliwia Duszyńska-Stolarska
Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy Bydgoszcz

Osiąganie pożądanych efektów w produkcji zwierzęcej wiąże się z nieustanną poprawą jakości pozyskiwanych produktów. Wyselekcjonowane gatunki powinny odznaczać się przyspieszonym tempem wzrostu, zwiększoną masą ciała przy odpowiednim wykorzystaniu paszy przez indyki. Jednakże dobór zwierząt w kierunku maksymalizacji zysków może prowadzić do wzmożonej wrażliwości tych zwierząt na warunki środowiskowe. Temperatura stanowi znaczący element warunków środowiskowych, od których zależy sukces chowu indyków.

 

Rola substancji czynnych w ziołach

Katarzyna Jankowska
PAN Olsztyn

Aby zminimalizować zagrożenie chorobami, a tym samym znacznie podwyższyć stopień odporności ptaków stosuje się w żywieniu „roślinną alternatywę” dla antybiotyków i sulfonamidów. Są to preparaty ziołowe, które wykorzystuje się zarówno w medycynie ludzkiej i weterynaryjnej. Stanowią one ważny element profilaktyki chowu oraz poprawiają jakość żywienia zwierząt, w tym także drobiu. Zawierają bowiem cenne składniki odżywcze oraz witaminy.

 

Poprawa opieki zdrowotnej nad stadami indyków jest możliwa!

W dniach 10-11 maja 2013 w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, odbył się IV zjazd WAMSER – Warszawskiej Akademii Monitoringu Serologicznego, poświęcony zagadnieniu monitoringu serologicznego w zarządzaniu zdrowotnością stad indyków. Zjazd został zorganizowany przez Zakład Chorób Ptaków, Katedry Patologii i Diagnostyki Weterynaryjnej Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW, przy współpracy Warszawskiej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej i firmy PPH Eskulap Gliwice – wyłącznego dystrybutora firmy Idexx Laboratories Inc. To już czwarte tego typu spotkanie lekarzy weterynarii praktyków. Podczas wcześniejszych omawiane były zagadnienia monitoringu serologicznego w różnych typach produkcyjnych drobiu (kurczęta rzeźne, stada rodzicielskie brojlerów kurzych i nioski jaj konsumpcyjnych).

 

Katarzyna Markowska, Tadeusz Niesiobędzki

Od września 2012 roku nasza Redakcja otrzymuje materiały reklamowe od agencji, która kryje się pod adresem mailowym Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 1. Materiały informują o prowadzonej kampanii „Nowa Jakość w drobiarstwie”. W jednej z nich czytamy „Polscy producenci mięsa drobiowego podnoszą standardy produkcji i wdrażają system kontroli jakości QAFP…” Jakie są te nowe standardy? Mam mówić o tym Zeszyt Branżowy „Kulinarne mięso z piersi kurczaka i indyka oraz tuszki i elementy młodej gęsi owsianej” (dostępny na www.qafp.pl). Ale może od początku…

 

Tagi:

Autorska pracownia projektowa AthenA Art. została założona w 2012 roku. Właścicielem biura jest inż. Kamil Roszczyc, absolwent Wydziału Budownictwa Politechniki Białostockiej, który przed założeniem firmy odbył gruntowną, długoletnią praktykę projektową jak i realizacyjną na budowach obiektów inwentarskich (obór, chlewni, kurników, magazynów – dla Gospodarstw Rolnych w całej Polsce) oraz dla budownictwa przemysłowego.

 


Katarzyna Markowska

12 kwiecień 2013 rok – pamiętna data dla właścicieli i wszystkich pracowników Wylęgarni Indyków Danuty i Anatola Gerczak. W tym dniu miała bowiem miejsce szczególna uroczystość – 15-lecie firmy zbiegło się z otwarciem w Białym Dworze k. Ornety pierwszej rodzicielskiej fermy indyków należącej do firmy Gerczak. Nasza redakcja miała okazję uczestniczyć w tym niezwykłym wydarzeniu.

 

Pleśniakowiec szkodnik polskich ferm

Anita Zaworska
Katedra Żywienia Zwierząt i Gospodarki Paszowej, Uniwersytet Przyrodniczny w Poznaniu

Pleśniakowiec lśniący to szkodnik często występujący w kurnikach, który żeruje na paszy dla zwierząt. W naturze larwy i dorosłe osobniki najlepiej czują się i występują tam, gdzie jest gnijąca materia organiczna, a także w mącznych składnikach. To owady dokuczliwe dla drobiu, są nosicielami wielu chorób m.in. Salmonelli oraz choroby Mareka i białaczki drobiu. Poza bezpośrednim oddziaływaniem na ptaki, pleśniakowce lśniące mogą wyrządzać istotne szkody w budynkach, ponieważ znane są z tego, że niszczą drewno i materiały izolacyjne podczas poszukiwania pokarmu i miejsca do przepoczwarzania się.

 

Pierwsze dni po wstawieniu …początek cyklu produkcyjnego decyduje o jego końcu…

Bartosz Korytkowski, Bydgoszcz

O sukcesie w produkcji indyków decyduje wiele czynników, a jednym z najistotniejszych jest dobry start piskląt. Wysoka jakość i dobre wyrównanie jednodniowych piskląt jest bardzo ważnym czynnikiem zapewniającym już na samym starcie dobre wyniki produkcyjne. Pisklęta dobrej jakości powinny być o prawidłowej budowie, dobrze trzymające się na nogach, suche, czyste, muszą mieć całkowicie zresorbowany woreczek żółciowy i wygojony pępek, zdrowe i błyszczące oczy. Odbyt pisklęcia powinien być czysty, niezaklejony kałem. Nie powinny ponadto wykazywać żadnych objawów odwodnienia czy też innych schorzeń. Pisklęta jednodniowe powinny odznaczać się dużą aktywnością. Na jakość piskląt mają wpływ ich rodzice, technologia lęgu i postępowanie z pisklętami po wylęgu.

 

Mikotoksyny skutki zatruć u drobiu

Anna Wilkanowska

Grzyby są roślinami wszechobecnymi, pełniącymi istotną rolę w przyrodzie w odzyskiwaniu składników odżywczych z rozkładającej się materii organicznej. Bez udziału grzybów nie mogłaby powstać gleba. Jest ona stałym rezerwuarem tych mikroorganizmów, z których najważniejszy udział mają przedstawiciele saprofitów. Aczkolwiek, grzyby mogą funkcjonować nie tylko jako organizmy saprofityczne, ale również pasożytnicze wspomagające lub hamujące rozwój i wzrost roślin.    Grzyby dzieli się na polowe i przechowalnicze. Pierwsze z wymienionych grzybów, atakują rośliny podczas wzrostu na polu, natomiast grzyby przechowalnicze rozwijają się na ziarnach lub nasionach podczas ich przechowywania. Tak więc, produkty rolne mogą ulec zanieczyszczeniu w każdym momencie, począwszy od rozwoju rośliny na polu, poprzez zbiór, jak też w trakcie obróbki, przechowywania i transportu gotowego produktu.

 

© 2020 Pro Agricola dom wydawniczy

Wykryto AdBlocka

 

Utrzymanie tej strony jest możliwe dzięki przychodom z reklam.
Aby móc dalej przeglądać tę stronę, prosimy o wyłączenie AdBlocka.