Strefa Drób

Hodowca Drobiu 12/2020

Możliwości zastosowania krajowych źródeł białka roślinnego w żywieniu kaczek Pekin oraz gęsi

¹,² Katarzyna Perz, ¹,² Marcin Hejdysz, ¹ Zuzanna Wiśniewska, ¹ Sebastian Kaczmarek, ¹ † Andrzej Rutkowski

¹ Katedra Żywienia Zwierząt 
² Katedra Hodowli Zwierząt i Oceny Surowców  Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

 

Aktualnie głównym komponentem białkowym wykorzystywanym w żywieniu drobiu jest poekstrakcyjna śruta sojowa (PŚS). Cechuje się ona wysoką zawartością białka (ok. 44% suchej masy) oraz korzystnym składem aminokwasowym. Jednakże, zdecydowana większość PŚS jest importowana, a jej udział w białkowym bilansie paszowym przekracza 70%.

Choroby bakteryjne u drobiu – cz. 1

Maciej Kucharski

 

Produkcja drobiarska, wiąże się z występowaniem u ptaków różnych chorób. Dzieje się tak dlatego, że ptaki są stłoczone na małej powierzchni, kontaktując się ze sobą, zarażają się nawzajem.

Koronawirus (SARS Cov 2) a system bezpieczeństwa żywności

lek. wet. Maciej Kucharski

 

Występowanie pandemii koronawirusa na całym świecie odbija się negatywnie nie tylko na zdrowiu osób zakażonych, ale również na gospodarce. Zakażeni pracownicy (w firmie) prowadzą do jej czasowego zamknięcia lub zwolnienia produkcji, a to odbija się niekorzystnie na jej kondycji finansowej. Dlatego tak ważne jest zapobieganie wystąpienia zakażenia u pracowników. Jeżeli już do tego dojdzie i koronawirus pojawi się jako „niechciany gość” (w zakładzie) to należy mieć opracowane procedury (tzw. Plan B) – co robić na taką ewentulaność. Smutnym jest fakt, że osoby zakażone tym wirusem walczą o każdy ''oddech'', dlatego pomimo różnych teorii, należy stosować się do zasady dystans, dezynfekcja rąk, maseczka.

Najtrudniejsze niestety zapewne dopiero przed nami. Działajmy razem i wspierajmy się w pandemii

Izabela Kielczyk; Psycholog biznesu, Psychoterapeuta i trener ludzi biznesu, Współwłaściciel i Zarządzający Dyrektor Generalny Bellako Sp. z .o.o. producenta oryginalnych mieszanek przypraw dla przemysłu spożywczego i gastronomii

Cały rok 2020 dla branży spożywczej był niezwykle trudny, wręcz kryzysowy. Zmagamy się z zachwianiem rynku HoReCa a dla producentów żywności – z obniżkami cen skupu i spadkami eksportu. Tylko z pozoru i z poziomu ostatecznego konsumenta wydaje się, że branża spożywcza jest jedną z tych, które w czasie pandemii ucierpiały najmniej. A to nieprawda.

Inwest-Agro Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu i wentylacji?

Piotr Lisiecki

 

Jednym z wyzwań (lub zagrożeń) dla polskiego rolnictwa będzie wkrótce tzw. Zielony Ład*. W skrócie mówiąc jest to ideologiczna nakładka na gospodarki krajów EU w myśl postępowych trendów ekologii i walki z Globalnym Ociepleniem. Zielony Ład będzie wymuszał na wszystkich europejskich producentach stosowanie rozwiązań zmniejszających zużycie energii. Nie jest to nowe zjawisko. Spotkaliśmy się z nim już wielokrotnie. Pokłosie wcześniejszych tego typu pomysłów to żarówki nowego typu oraz słabsze silniki odkurzaczy. Wiemy, że nasi Czytelnicy nie stosują odkurzaczy na fermach, ale już silniki wentylatorów tak. Jeśli instalowali Państwo wentylatory w ostatniej dekadzie, to na 100% spełniają one ekologiczne normy oszczędzania energii.

Ocena jakości mikroklimatu w pomieszczeniu

Sebastian Wlaźlak, Jakub Biesek

 

Produkcja drobiu rzeźnego oraz jaj konsumpcyjnych wymaga ustabilizowanych warunków środowiskowych w pomieszczeniach inwentarskich, które wpływają na prawidłowy wzrost i rozwój ptaków, a także na wysoką jakość surowców i produktów pochodzenia drobiowego. Kontrola jakości mikroklimatu wpisuje się w utrzymanie wysokiego poziomu dobrostanu ptaków, co jest niezbędne do osiągnięcia wysokich wyników produkcyjnych.

Monimax® nowy kokcydiostatyk w Europie

Huvepharma

 

Kokcydioza pozostaje głównym problemem w branży hodowli drobiu, a jej skuteczne zwalczanie ma zasadnicze znaczenie dla zapewnienia odpowiedniej wydajności produkcji. Niedostateczna kontrola kokcydiozy zmniejsza produkcję i jednocześnie przyczynia się do zwiększonego zużycia leków przeciwbakteryjnych w leczeniu zaburzeń jelitowych (dysbakterioza, martwicowe zapalenie jelit), których pojawieniu się sprzyja kokcydioza.

Leiber NuTaste® Naturalne. Czyste. Smaczne. Leiber ekstrakty z drożdży z naturalnymi, wielofunkcyjnymi składnikami na ogrzewaniu i wentylacji

Leiber

 

Przez długi czas drożdże piwowarskie inaktywowane i autolizowane, były używane jako naturalne i zrównoważone składniki w celu zwiększenia akceptacji przez zwierzęta różnych pasz. Ekstrakty z drożdży piwowarskich oferują również wyjątkowe efekty smakowe i funkcje dzięki wielofunkcyjnym składnikom, takim jak peptydy, aminokwasy i nukleotydy. Leiber NuTaste® został opracowany specjalnie do stosowania w żywieniu zwierząt.

Równowaga trawienna

Bartosz Korytkowski

 

Prawidłowe żywienie, a co za tym idzie również trawienie i wchłanianie substancji pokarmowych jest podstawą w produkcji drobiarskiej, o którą powinien zadbać
każdy właściciel stada. Sama równowaga trawienna zależy od takich czynników jak m.in. strawność substancji pokarmowych czy też mikroflora przewodu pokarmowego.

© 2020 Pro Agricola dom wydawniczy

Wykryto AdBlocka

 

Utrzymanie tej strony jest możliwe dzięki przychodom z reklam.
Aby móc dalej przeglądać tę stronę, prosimy o wyłączenie AdBlocka.