Produkcja mieszanek paszowych w UE była stabilna w 2021 r., ale oczekuje się, że w 2022 r. spadnie o 4 mln do 5 mln ton, podała Europejska Federacja Producentów Pasz (FEFAC). Produkcja mieszanek paszowych w UE-27 dla zwierząt gospodarskich w 2021 r. szacowana jest na 150,2 mln ton, co stanowi wzrost o 0,03% w porównaniu z 2020 r. Pomimo trwającej pandemii COVID-19 oraz globalnych problemów na rynku zbóż, a także rozprzestrzeniania się chorób zwierzęcych w 2021 produkcja pasz dla drobiu i bydła była stabilna. Nieznacznej obniżce uległa produkcja pasz dla świń.
Sektor pasz dla drobiu w UE zwiększył produkcję o 1,1% w stosunku do roku poprzedniego, częściowo odrabiając straty związane z ograniczeniami COVID. Sektor mięsa wieprzowego w UE w 2021 r. stanął w obliczu kilku wyzwań, w tym zmniejszonego popytu, wysokich kosztów paszy i wpływu afrykańskiego pomoru świń (ASF). Wyzwania te spowodowały, że produkcja paszy dla świń spadła o 1,5% od 2020 roku. „Kraje najbardziej dotknięte to w szczególności Niemcy, Francja, Portugalia, Hiszpania, Austria, Słowenia i Węgry” – czytamy w raporcie. Holandia i Belgia kontynuują wyludnianie swoich stad świń w celu obniżenia emisji do środowiska w rolnictwie. Produkcja pasz dla bydła wzrosła o 0,2% dzięki zwiększonej produkcji w Irlandii, Bułgarii i Austrii. We Włoszech i Czechach hodowcy bydła mlecznego zdecydowali się kupować przemysłowe mieszanki paszowe zamiast mieszania ich w gospodarstwach, reagując na wysokie koszty surowców.
Perspektywy na 2022 r.
Przewiduje się, że w 2022 r. w UE mniej pasz przemysłowych zostanie wyprodukowanych dla sektora trzody chlewnej i drobiu, co będzie wynikało przede wszystkim z ograniczeniem działalności ze względu na wysokie koszty materiałów paszowych, niższy popyt rynkowy i rozprzestrzeniające się epidemii ptasiej grypy w kilku krajach. Produkcja pasz dla świń może spaść nawet o 4,2%, a produkcja pasz dla drobiu o 3%. Mniejsza może być także produkcja pasz dla bydła - o ok. 1,6%. Ogólnie FEFAC szacuje, że przemysłowa produkcja mieszanek paszowych w UE spadnie o 2,9% w 2022 roku. Jednak niepewność rynkowa pozostaje bardzo wysoka z powodu trwającej rosyjskiej agresji na Ukrainie. Gwałtowne zerwanie łańcucha dostaw kukurydzy paszowej, śruty słonecznikowej i innych materiałów paszowych z Ukrainy i Rosji może być tylko częściowo zrekompensowane zwiększonym importem pasz, głównie z USA i Kanady. Utrzymują się kluczowe wyzwania logistyczne dotyczące przenoszenia istniejących zapasów zbóż z Ukrainy i będą nadal wpływać na dostępność rynkową w nowym roku gospodarczym.
Przeczytaj także: "Ceny materiałów paszowych w tygodniu 9-15.05.2022 r."
Przeczytaj też: "Czy czeka nas wielka migracja z Afryki? Wszystko zależy od jesiennych siewów zbóż!"
Więcej aktualności z branży rolniczej znajdziesz w naszych czasopismach. Prenumeratę zamówisz w naszym SKLEPIE