Główny Inspektorat Weterynarii informuje o stwierdzeniu czterech ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u łabędzi niemych, nr 17-20 w 2024 r., w powiecie sławieńskim, woj. zachodniopomorskie, na podstawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego (PIW– PIB) w Puławach.
Ognisko HPAI nr 17 zostało stwierdzone na podstawie wyników badań laboratoryjnych z 13 czerwca br. w miejscowości Kopań, gmina Darłowo, powiat sławieński, woj. zachodniopomorskie. Próbki do badań laboratoryjnych zostały pobrane od 2 padłych łabędzi niemych 4 czerwca 2024 r. przez Powiatowego Lekarza Weterynarii w Sławnie i przekazane do badań ZHW w Gdańsku
Ognisko HPAI nr 18 zostało stwierdzone na podstawie wyników badań laboratoryjnych z 13 czerwca br. w miejscowości Darłowo, gmina Darłowo, powiat sławieński, woj. zachodniopomorskie. Próbki do badań laboratoryjnych zostały pobrane od padłego łabędzia niemego 5 czerwca 2024 r. przez Powiatowego Lekarza Weterynarii w Sławnie i przekazane do badań ZHW w Gdańsku.
Ognisko HPAI nr 19 zostało stwierdzone na podstawie wyników badań laboratoryjnych z 19 czerwca br. w miejscowości Wicie, gmina Darłowo, powiat sławieński, woj. zachodniopomorskie. Próbki do badań laboratoryjnych zostały pobrane od padłego łabędzia niemego 14 czerwca 2024 r. przez Powiatowego Lekarza Weterynarii w Sławnie i przekazane do badań ZHW w Gdańsku.
Ognisko HPAI nr 20 zostało stwierdzone na podstawie wyników badań laboratoryjnych z 19 czerwca br. w miejscowości Jarosławiec, gmina Postomino, powiat sławieński, woj. zachodniopomorskie. Próbki do badań laboratoryjnych zostały pobrane od padłego łabędzia niemego 14 czerwca 2024 r. przez Powiatowego Lekarza Weterynarii w Sławnie i przekazane do badań ZHW w Gdańsku.
Wszystkie dodatnie wyniki zostały potwierdzone przez PIW-PIB w Puławach.
Podsumowanie sytuacji epidemiologicznej związanej z występowaniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) w Polsce w 2024 r.:
1) sytuacja epidemiologiczna u drobiu: 25 ognisk, ostatnie potwierdzone 2 marca w województwie warmińsko-mazurskim;
2) sytuacja epidemiologiczna u ptaków utrzymywanych w niewoli: 3 ogniska, ostatnie potwierdzone 26 lutego w województwie zachodniopomorskim
3) sytuacja epidemiologiczna u dzikich ptaków: 20 ognisk, ostatnie ognisko potwierdzono 19 czerwca w woj. zachodniopomorskim.
Powyższe dane potwierdzają tezę o stałej obecności wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków na terenie kraju oraz konieczności ścisłego zachowywania zasad bioasekuracji gospodarstw utrzymujących zwierzęta z gatunków wrażliwych.