Strefa Drób

Hodowca Drobiu 8/2013

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W numerze:

  1. Probiotyki alternatywą dla antybiotykowych stymulatorów wzrostu Agnieszka Wilczek-Jagiełło
  2. Pasze rzepakowe w żywieniu drobiu Agnieszka Misiura 
  3. Nowoczesne metody walki z kokcydiozą Albert Nakielski
  4. Magazyn i sklep rolny w Ornecie Nowa inwestycja firm Supros i Agrochemia Katarzyna Markowska
  5. Dlaczego i kiedy warto stosować antyoksydanty w żywieniu drobiu? Katarzyna Ognik, Iwona Sembratowicz
  6. Właściwości technologiczne mięsa drobiowego, cz. I Anna Wilkanowska
  7. Choroby metaboliczne ptaków Oliwia Duszyńksa-Stolarska
  8. Wpływ stresu przedubojowego na jakość mięsa drobiowego Joanna Marć-Pieńkowska
  9. Biofiltry nowoczesna metoda ograniczająca emisję amoniaku z ferm Joanna Raczyńska
  10. Najważniejsze choroby gęsi  Joanna Marć-Pieńkowska
  11. Sucha ceramika odpowiednia do budowy kurników
  12. Rodzime rasy – czubatki Anita Zaworska

 

Kup prenumeratę, dostaniesz gratis segregator i Katalog Firm Drobiarskich - 95 zł  TUTAJ

Właściwości technologiczne mięsa drobiowego, cz. I

W dobie konkurencji, gdy na rynku oferowany jest szeroki asortyment mięsa i jego przetworów, coraz częściej zwraca się uwagę na parametry technologczne mięsa kształtujące jego jakość. Pod pojęciem jakości w najszerszym znaczeniu tego słowa rozumiemy zespół wszystkich istotnych dla danego produktu cech, decydujących o jego wartości użytkowej. Ponadto jak warto podkreślić, jakość nie ma tego samego znaczenia dla producentów, co dla konsumenta, który nie uczestniczy w procesie produkcji. Konsument oczekuje obecnie produktów bardzo dobrych jakościowo, bezpiecznych, o wysokiej wartości odżywczej, mięsa soczystego, kruchego, o odpowiednim smaku i zapachu oraz nadającego się do łatwego i szybkiego przygotowania do spożycia.

 

Stan polskiej infrastruktury rolniczej jest oceniany przez polskich rolników na dobry. Ich zdaniem jednak polskie rolnictwo wymaga jeszcze sporych inwestycji i modernizacji. Dopłaty i możliwość uzyskania kredytów z dobrym oprocentowaniem wspomagają procesy modernizacyjne polskiej wsi. Młodzi producenci drobiu dokonujący inwestycji w nowe budynki coraz częściej wybierają materiały, które będą w stanie zapewnić ptakom odpowiednie warunki bytowania. Do budowy wykorzystywane są np. ceramiczne cegły konstrukcyjne Porotherm. Jest to materiał w pełni naturalny, bezpieczny dla środowiska, odporny na gromadzenie się wilgoci. Posiada dobre parametry termoizolacyjne oraz akustyczne. Firma Wienerberger prognozuje, iż w II połowie roku nastąpi znaczący wzrost zainteresowania tym materiałem. Jest to związane m.in. z koniecznością zapewnienia właściwych warunków odchowu ptakom. Odpowiedni materiał odprowadza nadmiar gromadzącej się pary wodnej. Nadmierne zawilgocenie sprzyja bowiem zachorowaniom ptaków.

 

Wpływ stresu przedubojowego na jakość mięsa drobiowego

Mięso drobiowe, ze względu na krótki cykl produkcyjny i tym samym niższe koszty produkcji, w porównaniu z mięsem dużych zwierząt rzeźnych, staje się coraz bardziej popularne. Dynamika wzrostu konsumpcji mięsa drobiowego jest duża. Jednak współczesne technologie produkcji zwierzęcej stwarzają wiele sytuacji stresujących, a oddziaływanie stresorów na organizm ptaków stymuluje powstawanie wad mięsa. Na jakość mięsa drobiowego mogą wpływać takie czynności przedubojowe jak: głodzenie przedubojowe, chwytanie, załadunek, transport i ogłuszanie zwierząt. Już zmiana otoczenia powoduje, że ptaki odczuwają strach, a ten jest głównym czynnikiem stresowym, mogącym powodować pogorszenie jakości tuszek. Szczególnie małą odporność na tego rodzaju stres wykazują indyki. Powstałe, w wyniku oddziaływania stresorów, wady mięsa, obniżają jego wartość technologiczną i są przyczyną strat dla hodowców drobiu.

 

Probiotyki alternatywą dla antybiotykowych stymulatorów wzrostu

Zaburzenia przyrostów masy ciała są wciąż aktualnymi problemami na fermach utrzymujących drób rzeźny. Przyczyn prowadzących do zahamowania przyrostów może być bardzo wiele tj. niedobory składników odżywczych, zaburzenia apetytu, czy też przebyte schorzenia i okresy rekonwalescencji. Bardzo często jednak za zaburzenia przyrostów masy ciała odpowiadają zakażenia przewodu pokarmowego, które w większości przypadków mogą przybierać formę subkliniczną (bez widocznych zewnętrznych objawów zakażenia).

 

Pasze rzepakowe w żywieniu drobiu

Obecnie produkcja oleju oparta jest na przerobie nasion rzepaku. Co za tym idzie rozwój rynku rzepakowego jest również związany z produkcją biopaliw. Wytłoki rzepakowe, czyli makuch to produkt uboczny podczas tłoczenia w prasach nasion rzepaku. Wszystkie zabiegi związane z produkcją oleju, powodują znaczne zwiększenie ilości produktów ubocznych, powstających podczas tłoczenia i ekstrakcji z nasion rzepaku. Z jednej tony rzepaku można otrzymać ok. 650 kg makuchu rzepakowego. Wytłoki rzepakowe są bardzo bogate w tłuszcz (10-20% suchej masy) i białko (30-35% suchej masy).

 

Rodzime rasy – czubatki

Czubatka – kura pochodzenia polskiego, wyróżnia się dużym bujnym czubem i brodą, które efektownie i elegancko wyglądają u odmian łuskowanych. W Polsce nazywane są czubatkami polskimi brodatymi, ale często można spotkać się z nazwą Padewska. Zaliczana do jednych z najczęściej utrzymywanych kur ozdobnych w Polsce. Można o niej powiedzieć, że to jedna z najpiękniejszych kur świata. To rasa o niezwykle zawiłych korzeniach, bo jeszcze niedawno, a nawet czasem i dziś nazywana jest białoczubą holenderską, której nazwa często używana jest na obszarach niemieckojęzycznych.

 

Choroby metaboliczne ptaków

Choroby metaboliczne stanowią bardzo zróżnicowaną grupę schorzeń. Etiologia w przypadku wielu chorób jest dobrze poznana, natomiast przyczyny niektórych nie są jednoznacznie określone. Jednostki chorobowe charakteryzują się silnym zróżnicowaniem pod względem występowania. Przyczyny chorób metabolicznych mają najczęściej charakter złożony, dlatego najskuteczniejszym sposobem zapobiegania jest odpowiednia profilaktyka oraz zapewnienie optymalnych warunków utrzymania zwierząt.

 

Najważniejsze choroby gęsi

Prawidłowa ochrona zdrowia ptaków odgrywa kluczową rolę w osiąganiu dobrych wyników ekonomicznych. Intensyfikacja chowu gęsi oraz tworzenie hodowli wielkostadnych związane są niestety z występowaniem nowych problemów zdrowotnych u ptaków, mogących przynosić znaczne straty dla producenta oraz hodowcy. Przyczyną padnięć gęsi mogą być choroby bakteryjne (w tym głównie zakażenia Salmonella, Pasteurella, Mycoplasma i E. coli), wirusowe (najgroźniejsza choroba Derzsyego), zakażenia grzybicze oraz inwazje pasożytnicze. Straty dla hodowcy związane są również z występowaniem schorzeń spowodowanych błędami żywieniowymi (na przykład skaza moczanowa).

 

© 2020 Pro Agricola dom wydawniczy

Wykryto AdBlocka

 

Utrzymanie tej strony jest możliwe dzięki przychodom z reklam.
Aby móc dalej przeglądać tę stronę, prosimy o wyłączenie AdBlocka.