Strefa Drób

Hodowca Drobiu 9/2020

HD 9.2020 okl

W numerze:

  1. Rola zakwaszaczy w wielkoprzemysłowej produkcji drobiu Aleabio
  2. Granice w selekcji kur nieśnych i mięsnych Stanisław Wężyk, Ryszard Gilewski
  3. Fotowoltaika w branży drobiarskiej czy to się opłaca? Brewa
  4. Zatrucia mykotoksynami przebieg kliniczny, zmiany w narządach wewnętrznych Agnieszka Wilczek-Jagiełło
  5. Pasza jest kluczem do zachowania zdrowia jelit młodych zwierząt Lars Sangill Andersen, Dawid Kołacz
  6. Mikrobiom kury Maciej Kucharski
  7. Jasna strona drobiarstwa, czyli wpływ światła na zachowanie ptaków Jakub Biesek, Sebastian Wlaźlak
  8. Pasze wykorzystywane w żywieniu drobiu wodnego Teresa Skiba
  9. Odchów gęsi Zbigniew Sztramkowski
  10. Jakość pierza Bartosz Korytkowski
  11. Karzełek polski – rodzima rasa kur karłowatych Agnieszka Wojdat, Marcin Różewicz

 

 

Kup prenumeratę, dostaniesz gratis segregator i Katalog Firm Drobiarskich - 95 zł  TUTAJ

Karzełek polski – rodzima rasa kur karłowatych

Agnieszka Wojdat, Marcin Różewicz

 

Obecną różnorodność ras kur zawdzięczamy wielu pokoleniom ludzi oraz różnym celom jakie przyświecały hodowli tego gatunku. W Polsce chów drobiu stanowił zawsze ważny element samozaopatrzenia. Popularne było utrzymywanie nawet niewielkich stadek kur na ogródkach działkowych, czy podmiejskich działkach. Obecnie, ze względu na powszechną dostępność jaj oraz mięsa w sklepach spożywczych chów drobiu nie jest tak popularny. Jednak wciąż istnieje grupa pasjonatów, którzy poza aspektem użytkowym, postrzegają kury, jako ptaki towarzyszące. W ten trend wpisuje się chów i hodowla rodzimej rasy kur karłowatych, określanej jako karzełek polski. Jest to rasa od dawna spotykana na wiejskich podwórkach, która cechowała się samowystarczalnością w zdobywaniu pokarmu, odpornością na choroby, a także żywym temperamentem.

Jakość pierza

Bartosz Korytkowski

 

Dwoma podstawowymi surowcami pozyskiwanymi w produkcji drobiarskiej są mięso i jaja. Tymczasem, obok tych dwóch, ważnym surowcem jest również pierze. Głównie pochodzi ono z podskubu gęsi żywych lub jest to upierzenie z ptaków po uboju (opad).

Odchów gęsi

Zbigniew Sztramkowski

 

Produkcja gęsiny w naszym kraju ma długą historię. Polska może pochwalić się pozycją europejskiego lidera w produkcji i eksporcie mięsa gęsiego. Mięso polskich gęsi doceniane jest przez liczne grono konsumentów, szczególnie z Niemiec, za wyrafinowany smak oraz delikatność, co nie przez przypadek powiązane jest z tuczem owsianym. Polska gęsina trafia w 90% na eksport, z czego 80% całej krajowej produkcji gęsiny trafia na niemieckie stoły. Pozostałymi kierunkami w eksporcie jest Hongkong, Dania, Francja i Rosja. Osiągnięcie odpowiedniej efektywności produkcji wymaga precyzyjnego określenia potrzeb zarówno środowiskowych, jak i żywieniowych oraz skutecznej profilaktyki chowu. By w pełni móc cieszyć się dobrymi wyniki produkcyjnymi i niskimi upadkami powinniśmy zadbać o jak najlepszy start swojego stada, tak by można w pełni wykorzystać jego potencjał genetyczny.

Pasze wykorzystywane w żywieniu drobiu wodnego

Teresa Skiba; Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

 

W ostatnich latach najczęściej spożywanym mięsem na świecie jest mięso drobiowe, które ma wiele zalet a popyt na niego ciągle rośnie. W Polsce chów drobiu wodnego ma wieloletnią tradycję. Drób ten jest bardzo dobrze przystosowany do polskich warunków środowiskowych. To niewątpliwa przewaga polskich hodowców, która wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na mięso tych ptaków przyczyniają się do dynamicznego rozwoju tego sektora w kraju.

Jasna strona drobiarstwa, czyli wpływ światła na zachowanie ptaków

Jakub Biesek, Sebastian Wlaźlak; Katedra Hodowli Zwierząt, Wydział Hodowli i Biologii Zwierząt UTP w Bydgoszczy

 

Drób utrzymywany w różnych kierunkach użytkowania (mięsny, nieśny) należy do ptaków fotofilnych, czyli takich które funkcjonują w określony sposób zgodnie z długością dnia świetlnego oraz barwą i natężeniem światła. Poza wrażeniami wzrokowymi światło pozwala na poprawne funkcjonowanie organizmu ptaków, rozpoczynając od wydzielania hormonów, reagowania na bodźce, poprzez wzmożoną aktywność ruchową, przejawianie różnych zachowań, w tym agresywnych, aż po dojrzewanie płciowe, reprodukcję, a także optymalizację wyników produkcyjnych ptaków.

Mikrobiom kury

lek. wet. Maciej Kucharski

 

Mikrobiom określany jest jako występujące w organizmie skupisko mikroorganizmów zarówno komensalicznych jak i tych patogennych, żyjących ze sobą we względnej równowadze. Niekiedy uważa się, że jest to dodatkowy narząd organizmu, wpływający na cały organizm gospodarza. Zaburzenie tego układu, wpływając wielorako na gospodarza. Układ pokarmowy ptaków szybciej niż u ssaków trawi spożyty pokarm, co powoduje, że różne mikroorganizmy zasiedlające poszczególne jego odcinki, aktywnie uczestniczą w tym procesie. U piskląt po wykluciu jest on jałowy, ale już w kilka godzin po wykluciu, jest zasiedlany przez bakterie, które stymulują układ pokarmowy do dalszego rozwoju. Tworząc dla siebie nisze, nie doopuszczają obcych mikororganizmów do ich zasiedlenia.

Pasza jest kluczem do zachowania zdrowia jelit młodych zwierząt

Lars Sangill Andersen; Hamlet Protein Nutritionist, Dawid Kołacz; Hamlet Protein Sales Manager CEE, tel. +48 602 735 444

 

Zdrowie jelit młodych zwierząt ma ogromne znaczenie w całym cyklu produkcyjnym brojlerów, ponieważ wszystkie substancje pokarmowe są wchłaniane na poziomie jelitowym. Właściwy dobór surowców ogranicza zatem rozwój bakterii chorobotwórczych u młodych zwierząt gospodarskich.

Zatrucia mykotoksynami przebieg kliniczny, zmiany w narządach wewnętrznych

Agnieszka Wilczek-Jagiełło

 

Mykotoksykozy to zatrucia toksynami produkowanymi przez różne gatunki grzybów (pleśni) z rodzajów: Aspergillus, Penicillium, Fusarium, Rhizoctonia, Claviceps i Stachybotrys. W przypadku drobiu, mykotoksyny są produkowane przez grzyby rozwijające się na zbożach podczas ich wzrostu na polu, jak również później – już w trakcie przechowywania zbóż w magazynach. Efekty, jakie wywierają mykotoksyny względem organizmów spożywających je ptaków są zróżnicowane – spośród poznanych setek mykotoksyn są takie, które wywołują ciężkie zatrucia oraz te odpowiedzialne jedynie za niewielkie dysfunkcje organizmu, czy też ograniczenie produkcyjności zwierząt.

Fotowoltaika w branży drobiarskiej czy to się opłaca?

Brewa

 

Branża drobiarska wyróżnia się otwartością na innowację – w tym coraz większą otwartością na własną, niezależną produkcję energii elektrycznej poprzez instalacje fotowoltaiczne. Jakie korzyści osiągają inwestorzy? Poznaj konkretne przykłady reprezentantów branży drobiarskiej.

© 2020 Pro Agricola dom wydawniczy

Wykryto AdBlocka

 

Utrzymanie tej strony jest możliwe dzięki przychodom z reklam.
Aby móc dalej przeglądać tę stronę, prosimy o wyłączenie AdBlocka.