Strefa Bydło

Hodowca Bydła 5/2021

HB 5.2021 okl

W numerze:

*Aktualności branżowe: XXIII Międzynarodowa Konferencja Naukowa, pt. Aktualne problemy w zdrowiu i produkcji bydła mlecznego oraz mięsnego; Rynek mleka – ceny PL; Rynek mleka – ceny UE; Rynek mleka – handel 2019/2020; Rynek mleka – handel I-III 2021; Dzień Farmy Mlecznej; Rynek mięsa – ceny PL; Rynek mięsa – ceny UE; Rynek mięsa – handel 2019/2020; Rynek mięsa – handel I-III 2021; Rynek materiałów paszowych.

* wiadomości dostępne w wydaniu papierowym lub wydaniu online 

 

  1. Nawożenie użytków zielonych Barbara Wróbel, Waldemar Zielewicz
  2. Możliwości nawadniania kukurydzy Cezary Podsiadło
  3. Cenne wysłodki buraczane Martyna Wilk
  4. Wpływ sposobu pojenia cielątna ich dalszy rozwój Mirosław Gabryszuk, Renata Gabryszuk
  5. Odchów jałówek – popełniane błędy, cz. 2 Józef Krzyżewski
  6. Paszę podgarnąć warto wiele razy! Marek Gaworski
  7. Stres cieplny – zapobieganie przez odpowiedni dobór rozwiązań technicznych w oborze Przemysław Marek
  8. Przyczyny występowania problemów z racicami Maciej Adamski
  9. Rozwiązania dla małych gospodarstw Jerzy Żółkowski
  10. Opas wolców może się opłacać, więc próbujemy to zorganizować! Monika Kopaczel-Radziulewicz
  11. Rynek wołowiny w Polsce –produkcja, spożycie, zapotrzebowanie Bartosz Szymik

Materiał hodowlany*
Skup i ubój bydła*
Byki, jałówki, krowy - ceny skupu netto*

* wiadomości dostępne w wydaniu papierowym lub wydaniu online

Kup ten numer - 9.50 zł TUTAJ

Kup prenumeratę, w prezencie otrzymasz segregator oraz Katalog Firm Paszowych. Raz w roku prezent Kalendarz trójdzielny - 90 zł  TUTAJ

Rynek wołowiny w Polsce –produkcja, spożycie, zapotrzebowanie

Bartosz Szymik; Instytut Zootechniki – PIB Balice

 

Mięso wołowe uważane jest za jeden z najbardziej wartościowych produktów mięsnych pod względem wartości odżywczej. Wołowina jest bogatym źródłem wysokiej jakości białka i wielu składników odżywczych niezbędnych dla zachowania optymalnego stanu zdrowia.

Opas wolców może się opłacać, więc próbujemy to zorganizować!

Monika Kopaczel-Radziulewicz

 

Odwiedziliśmy gospodarstwo państwa Justyny i Wiesława Pilch zlokalizowane w miejscowości Pluskowęsy, w gminie Chełmża, w powiecie toruńskim. Gospodarstwo specjalizuję się w hodowli bydła mięsnego, którego w tej chwili jest ponad 300 sztuk.

Rozwiązania dla małych gospodarstw

Jerzy Żółkowski

 

Podstawowym obowiązkiem pracownika naukowego-zootechnika jest umiejętność przewidywania zmian w chowie i hodowli zwierząt. Na wstępie chciałbym nawiązać do zmian, które nastąpiły w chowie bydła podczas mojego życia. 

Przyczyny występowania problemów z racicami

Maciej Adamski

 

We współczesnym chowie kulawizny są jednym z głównych problemów zdrowotnych, jakie dotykają bydło mleczne. Zdrowotność kończyn, a zwłaszcza zapobieganie występowaniu chorób racic, to proces wpływającym zasadniczo na poziomi opłacalność produkcji. Wszelkie zaburzenia w chodzie krów odbiegające od normy określamy mianem kulawizn. Są one następstwem zaburzeń zdrowotnych, to często objawy kliniczne wielu chorób i schorzeń. Dochodzi do obniżenia wydajności zwierząt oraz wzrostu kosztów produkcji. Kulawizny stanowią częstą przyczynę brakowania bydła. Dlatego utrzymanie wysokiego dobrostan w oborze i zdrowia zwierząt pozwala zminimalizować koszty. Najlepiej jest to osiągnąć poprzez pełną profilaktykę, czyli zapewnienie odpowiednich warunków środowiska zewnętrznego i prawidłowe żywienie krów.

Stres cieplny – zapobieganie przez odpowiedni dobór rozwiązań technicznych w oborze

Przemysław Marek

 

Optymalne warunki mikroklimatyczne to istotny aspekt w utrzymywaniu zwierząt gospodarskich. Prawidłowy zakres temperatur oraz skład chemiczny powietrza są jednym z warunków zachowania dobrostanu oraz bezpośrednio wpływają na zdrowotność i uzyskiwane wyniki produkcyjne.

Paszę podgarnąć warto wiele razy!

Marek Gaworski; Katedra Inżynierii Produkcji, SGGW w Warszawie

 

Żywienie zalicza się do najbardziej newralgicznych zadań w technologii produkcji bydła. I to nie tylko ze względu na wysokie wymagania stawiane wobec ilości i jakości podawanych zwierzętom pasz w oborze. Równie istotna pozostaje właściwa organizacja żywienia bydła, a ta wbrew pozorom nie sprowadza się tylko do rozprowadzenia TMR wzdłuż korytarza paszowego.

Odchów jałówek – popełniane błędy, cz. 2

Józef Krzyżewski; Instytut Genetyki i Hodowli Zwierząt Polskiej Akademii Nauk w Jastrzębcu

 

Jakość odchowanych jałówek ma decydujący wpływ na efekty uzyskiwane w hodowli bydła. Błędy popełniane w trakcie ich odchowu wpływają w negatywny sposób na ogólną kondycję i stan zdrowia dorosłych krów, wydajność i tym samym na opłacalność produkcji mleka.

Wpływ sposobu pojenia cielątna ich dalszy rozwój

Mirosław Gabryszuk, Renata Gabryszuk; Instytut Technologiczno-Przyrodniczy w Falentach

 

Prawidłowy wzrost i rozwój cieląt determinowany jest przez wiele czynników. Niewątpliwie najważniejszym z nich jest żywienie, szczególnie okres karmienia paszami płynnymi. Optymalne odpajanie pozwala cielętom na właściwy rozwój przedżołądków, uruchomienie swoistej odporności organizmu oraz procesów metabolicznych. Ponadto wpływa na tempo przyrostów masy ciała, poziom pobrania przez zwierzęta pasz stałych, jednocześnie rzutując na przebieg dalszych etapów ich życia oraz faz cyklu produkcyjnego.

Cenne wysłodki buraczane

Martyna Wilk

 

Pasza to produkt pochodzenia roślinnego, zwierzęcego, mineralnego (zielonka, nasiona, mleko, serwatka, mączka rybna, kreda pastewna) oraz substancje uzyskane w wyniku procesów chemicznych (mocznik) lub biologicznych (drożdże paszowe) zawierające składniki pokarmowe niezbędne w żywieniu zwierząt gospodarskich.

© 2020 Pro Agricola dom wydawniczy

Wykryto AdBlocka

 

Utrzymanie tej strony jest możliwe dzięki przychodom z reklam.
Aby móc dalej przeglądać tę stronę, prosimy o wyłączenie AdBlocka.