Strefa Drób

Hodowca Drobiu 3/2021

HD 3.2021 okl

W numerze:

*Aktualności branżowe: Drobiarstwo w liczbach; Rynek mięsa drobiowego – ceny; Rynek mięsa drobiowego – handel; Rynek drobiu żywego – handel; Rynek jaj – ceny; Rynek jaj – UE; Rynek jaj – handel; Rynek zbóż; Ogniska wysoce zjadliwej ptasiej grypy u drobiu

* wiadomości dostępne w wydaniu papierowym lub wydaniu online 

 

  1. Poprawa zdrowia jelit poprzez modulację mikrobioty przewodu pokarmowego kurcząt Aleksandra Bełdowska, Sebastian Wlaźlak, Jakub Biesek
  2. Czynniki wpływające na produkcję pasz w Unii Europejskiej Sara Dzik, Tomasz Mituniewicz
  3. Inhibitory trypsyny z soi mają wpływ na przyrosty i zdrowe jelita kurcząt Alfred Blanch
  4. PROGRES® Kwasy żywiczne– naturalne wsparcie bariery jelitowej i potencjału produkcyjnego drobiu Katarzyna Sartowska-Żygowska
  5. Poprawa jakości jaj poprzez stosowanie dodatków paszowych Damian Spustek, Dominika Krakowiak, Kamil Drabik, Justyna Batkowska
  6. Choroby niedoborowe u drobiu Maciej Kucharski
  7. Ochrona hodowli przed salmonellą i przegrzaniem Concordia Polska Grupa Generali
  8. Nowy rok, nowy parapodatek, nowe podwyżki cen prądu. Jak ich uniknąć? Brewa Efektywna Energia
  9. Poubojowa ocena kurcząt rzeźnych Bartosz Korytkowski
  10. Ptasia grypa – choroba układu oddechowego w małych przydomowych stadach Joanna Marć-Pieńkowska
  11. Nowe spojrzenie na ściółkę drobiową Ryszard Gilewski, Stanisław Wężyk
  12. Ptasia grypa – czy gęsi muszą być zamknięte? Przemysław Lech

 

Wykaz firm wyposażających fermy drobiu*
Wykaz producentów pasz dla drobiu*
Pisklęta produkcja, odchów, dystrybucja*

* wiadomości dostępne w wydaniu papierowym lub wydaniu online 

Kup prenumeratę, dostaniesz gratis segregator i Katalog Firm Drobiarskich - 95 zł  TUTAJ

Ptasia grypa – czy gęsi muszą być zamknięte?

Przemysław Lech

 

Jakby było mało w Polsce chorób zakaźnych, pojawił się kolejny problem, tym razem związany z wysoce zjadliwą grypą ptaków. Wykrycie jednego chorego zwierzęcia powoduje właściwie konieczność likwidacji całego stada.

Nowe spojrzenie na ściółkę drobiową

Ryszard Gilewski, Stanisław Wężyk; AVICONS

 

Mimo wielu zalet alternatyw-nego utrzymania drobiu, niższe nakłady inwestycyjne na urządzenie kurników wyposażonych w głęboką ściółkę, decydują już od wielu lat o upowszechnieniu tego intensywnego systemu chowu, w którym zasadniczą sprawą jest rodzaj stosowanej ściółki. Ściółka powinna dobrze chłonąć wilgoć i nie może być pylista. Ważną cechą jakościową jest również jej barwa – jasną zapewniają wióry drzewne z drzew liściastych (ale nie z dębu), słoma, trociny oraz torf.

Ptasia grypa – choroba układu oddechowego w małych przydomowych stadach

Joanna Marć-Pieńkowska; UKW w Bydgoszczy

 

Ptasia grypa (influenza ptaków) to ostra choroba zakaźna ptaków, wywołana przez typ A wirusa grypy, który należy do rodziny Orthomyxoviridae. Pierwsze wzmianki o ptasiej grypie pojawiły się już w 1901 roku we Włoszech.

Poubojowa ocena kurcząt rzeźnych

Bartosz Korytkowski

Każdy dzień prowadzonego odchowu kurcząt rzeźnych jest istotny dla jakości pozyskiwanego surowca i wydajności rzeźnej. Potencjał genetyczny, prawidłowe żywienie i warunki środowiskowe są najistotniejszymi czynnikami wpływającymi na wynik produkcyjny. O finalnej wartości produktu i wydajności rzeźnej decydują również czynniki przedubojowe, takie jak głodzenie, chwytanie, załadunek, transport, wyładunek, zawieszanie na linii ubojowej i ogłuszanie ptaków, a także czynniki poubojowe.

Nowy rok, nowy parapodatek, nowe podwyżki cen prądu. Jak ich uniknąć?

Brewa Efektywna Energia18

 

Od 2021 roku rachunki za prąd jeszcze bardziej wzrosną. Powód? Nowy parapodatek w postaci tzw. „opłaty mocowej”. Czym jest opłata mocowa i ile wynosi? Co oznacza jej wprowadzenie? Jak obronić się przed wzrostem cen prądu? Oto najważniejsze informacje na ten temat!

Ochrona hodowli przed salmonellą i przegrzaniem

Concordia Polska Grupa Generali

Przegrzanie stada oraz wykrycie serotypów Salmonelli w nowo wstawionym stadzie to najpoważniejsze zagrożenia w produkcji drobiarskiej. Takie ryzyka obejmuje ubezpieczenie Concordii Polska Grupa Generali. 

Choroby niedoborowe u drobiu

Maciej Kucharski

 

Prawidłowe żywienie ptaków powinnno dostarczyć wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Temu służą stosowane tzw. mieszanki pełnoporcjowe. Gdy jakiegoś składnika jest za mało lub za dużo, dochodzi do pojawienia się stanów patologicznych. Hodowca powinien mieć wiedzę na temat właściwego żywienia ptaków, warunków ich utrzymania itp. Powinien być w stałym kontakcie z lekarzem weterynarii opiekującym się stadem ptaków, by na bieżąco, reagować na pojawiające się problemy z ptakami. Niedobry witamin występują pod postacią stanów chorobowych określanych jako awitaminozy – całkowity brak witamin lub w postaci hypowitaminozy oznaczającej częściowy niedobór witaminy.

Poprawa jakości jaj poprzez stosowanie dodatków paszowych

Damian Spustek 1, Dominika Krakowiak 1, Kamil Drabik 2, Justyna Batkowska 2

1 Studenckie Koło Naukowe Biologii, Hodowli i Użytkowania Drobiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie

2 Instytut Biologicznych Podstaw Produkcji Zwierzęcej, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie

 

Jajo, jako niemal zamknięty układ biologiczny zawiera wszystkie niezbędne do rozwoju embrionalnego substancje chemiczne. Z tego samego powodu znajdują one szerokie zastosowanie w diecie człowieka. Podobnie jak w przypadku innych produktów spożywczych, również jaja muszą spełniać odpowiednie wymogi jakościowe, aby zostały wprowadzone do obrotu handlowego.

PROGRES® Kwasy żywiczne– naturalne wsparcie bariery jelitowej i potencjału produkcyjnego drobiu

Katarzyna Sartowska-Żygowska16

 

Żywica – naturalny sposób na rany Kwasy żywiczne to naturalne kwasy diterpenokarboksylowe drzew iglastych, takich jak sosna i świerk. Drzewa wydzielają te związki w miejscu uszkodzenia kory, aby chronić się przed bakteriami, grzybami i pasożytami. Właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne kwasów żywicznych są od wieków wykorzystywane w leczeniu ran w tradycyjnej medycynie krajów skandynawskich.

© 2020 Pro Agricola dom wydawniczy

Wykryto AdBlocka

 

Utrzymanie tej strony jest możliwe dzięki przychodom z reklam.
Aby móc dalej przeglądać tę stronę, prosimy o wyłączenie AdBlocka.